Ks. prałat Grzegorz Kaszak biskupem sosnowieckim
04 lutego 2009 | 13:31 | im,lk/maz Ⓒ Ⓟ
Ks. prałat Grzegorz Kaszak, dotychczasowy sekretarz Papieskiej Rady ds. Rodziny został mianowany przez Benedykta XVI biskupem sosnowieckim.
Poinformował o tym nuncjusz apostolski w Polsce abp. Józef Kowalczyk. Pierwszym ordynariuszem diecezji sosnowieckiej był bp Adam Śmigielski, który zmarł 7 października ub.r. w wieku 75 lat. Od 10 października administratorem diecezji był bp Piotr Skucha.
„Przychodzę z bagażem doświadczeń pracy w Watykanie na rzecz dobra rodziny, małżeństwa i życia ludzkiego. Te doświadczenia na pewno będą miały wpływ na moje biskupie działanie na ziemiach, do których zostaję posłany” – powiedział w rozmowie z KAI ks. prałat Grzegorz Kaszak. Biskup-nominat diecezji sosnowieckiej przyznał, że decyzję o swojej nominacji odebrał „z miłym zaskoczeniem”, ale także „czując trud odpowiedzialności”. – „Jestem pełen nadziei i optymizmu, że Pan Bóg mi pomoże. Wyrażam wdzięczność Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za okazane mi zaufanie, za to, że spojrzał na moją skromną osobę i powierzył mi w Kościele tak odpowiedzialną funkcję” – powiedział.
„Papieskie zaufanie zobowiązuje w sposób szczególny do wierności Panu Bogu i realizowania Jego woli, do bycia dobrym pasterzem” – podkreślił biskup-nominat. „Moje zadania wypełniałem do tej pory w Watykanie, pracując na rzecz rodziny, małżeństw i życia ludzkiego” – dodał, przyznając, że teraz jego posługa się zmieni.
„Będę chciał jak najszybciej zapoznać się z diecezją i jej problemami po to, by podejmowane przeze mnie decyzje były przemyślane i dobre” – zapowiedział. „Diecezja sosnowiecka, choć młoda, ma już pewne tradycje, które pomagają wiernym żyć w sposób piękny i szlachetny, nawet gdy pojawiają się problemy” – dodał ks. prał. Kaszak.
Jego zdaniem, „to naturalne, że każdy nowy biskup przybywa do diecezji z nowymi doświadczeniami”. – „Ja przychodzę z bagażem doświadczeń Kościoła powszechnego, które zdobyłem pracując w Watykanie za pontyfikatu Jana Pawła II, a teraz Benedykta XVI. Te doświadczenia na pewno będą miały wpływ na decyzje i działania, jakie będę podejmował, zawsze mając na uwadze piękno wielopokoleniowej tradycji tych ziem, do których zostaję posłany” – stwierdził.
Na zawołanie biskupie ks. Kaszak wybrał słowa „Facem voluntatem Tuam – Pełnić Twoją wolę”. Dokładny termin sakry nie jest jeszcze znany, ale wiadomo, że odbędzie się ona przed świętami Wielkanocy.
W lutym ks. Kaszak odprawi swoje ostatnie rekolekcje wielkopostne w Rzymie i pożegna się ze współpracownikami z Papieskiej Rady ds. Rodziny. Na początku marca przyjedzie do Polski.
Biskup-nominat jest kapłanem archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej, ma 45 lat. Urodził się w Choszcznie. Do kapłaństwa przygotowywał się w seminariach w Gościkowie-Paradyżu i Szczecinie. Święcenia kapłańskie przyjął 16 czerwca 1989 roku w Szczecinie z rąk ówczesnego ordynariusza, biskupa Kazimierza Majdańskiego. Po święceniach przez rok był wikariuszem w Świnoujściu-Warszowie. W 1990 roku rozpoczął w Rzymie studia doktoranckie z teologii moralnej na prowadzonym przez Opus Dei Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża. Doktorat obronił w roku 1998 („Amore responsabile e contraccezione nelle Catechesi di Giovanni Paolo II” – „Miłość odpowiedzialna i antykoncepcja w katechezie Jana Pawła II”), a w latach 1992-2002 pracował w Papieskiej Radzie ds. Rodziny, pełniąc m.in funkcję sekretarza jej przewodniczącego, kard. Alfonso Lópeza Trujillo. Następnie powierzono mu funkcję rektora Papieskiego Instytutu Kościelnego w Rzymie – domu formacyjnego, w którym mieszkają księża skierowani przez przełożonych do Rzymu na studia kościelne. Jesienią 2007 roku został mianowany sekretarzem Papieskiej Rady ds. Rodziny, wówczas zrezygnował z funkcji rektora Instytutu.
W 1998 roku został Prałatem Jego Świątobliwości.
Biskup-nominat, ks. Grzegorz Kaszak będzie najmłodszym polskim ordynariuszem.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.