Ks. prałat Grzegorz Ryś biskupem pomocniczym arch. krakowskiej
16 lipca 2011 | 12:01 | eg, im / ms Ⓒ Ⓟ
Ks. prałat Grzegorz Ryś został dziś mianowany biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Od września ubiegłego roku stoi na czele Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.
Ks. prałat Grzegorz Ryś (ur. 1964) święcenia kapłańskie otrzymał 22 maja 1988 r. z rąk kard. Franciszka Macharskiego. Jest doktorem habilitowanym nauk humanistycznych, w 1994 r. obronił pracę doktorską pt. „Średniowieczna pobożność ludowa na ziemiach polskich. Próba typologii”. W 2000 r. obronił pracę habilitacyjną pt. „Jan Hus wobec kryzysu Kościoła doby Wielkiej Schizmy”.
Od 1 września 2007 r. pełni funkcję rektora Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. Jest też kierownikiem Katedry Historii Kościoła w Średniowieczu w Instytucie Historii Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i wykładowca Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. Józefa Tischnera w Krakowie. We wrześniu 2010 r. mianowano go przewodniczącym Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych
Pracował jako komentator pielgrzymek Jana Pawła II w TVP i Polskim Radiu. Współorganizował czuwania po śmierci Papieża-Polaka. Pracował też w komisji historycznej działającej przy Trybunale Rogatoryjnym podczas procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II.
Jest członkiem zespołu redakcyjnego „Tygodnika Powszechnego”. Publikuje regularnie w „Znaku”, „Analecta Cracoviensia”, „Tygodniku Powszechnym” i „Przewodniku Katolickim”. Jest promotorem i recenzentem wielu rozpraw doktorskich i habilitacyjnych. Jest autorem wielu książek, w tym głośnej i szeroko recenzowanej „Inkwizycji”, czy opracowania historycznego „Celibat”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.