Ks. prof. Bortkiewicz: Kościół głosi wizję integralnego rozwoju człowieka
16 listopada 2017 | 16:02 | jk | Toruń Ⓒ Ⓟ
Kościół głosi wizję nie tyle postępu, ale integralnego rozwoju człowieka i społeczeństwa – powiedział ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz podczas konferencji naukowej „Postęp – nadzieja – wyzwolenie. Dziedzictwo papieskich encyklik społecznych” zorganizowanej 16 listopada na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Podczas trzech sesji konferencji głos zabrało ponad dziesięciu prelegentów. Tematy poruszane przez mówców z różnych perspektyw ukazywały nauczanie Kościoła zawarte w encyklikach papieskich, a dotyczące wymiaru społecznego życia człowieka.
Ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz z UMK w Toruniu skupił się na kwestii różnego pojmowania przez naukowców zjawiska postępu. Podkreślił, że Benedykt XVI, odwołując się do św. Tomasza z Akwinu, postrzega człowieka jako współpracownika powołanego przez Boga do współtworzenia świata. Zauważył, że w życiu człowieka mogą być małe nadzieje, te codzienne, ale jest też tzw. wielka nadzieja, czyli nadzieja na „szczęśliwość życia wiecznego”, która jest fundamentalna i dana od Boga.
O iluzjach, jakie współcześnie generuje postęp przejawiany głównie w dziedzinie technicznej, mówił ks. prof. dr hab. Paweł Bortkiewicz z UAM w Poznaniu. Podkreślił, że postęp naukowo-techniczny daje iluzję podmiotowości, ale w rzeczywistości więzi człowieka i redukuje go do towaru, jakim jest informacja. Ratunkiem, który daje nauka Kościoła, jest pewne przewartościowanie. – Kościół głosi wizję nie tyle postępu, ale integralnego rozwoju człowieka i społeczeństwa – mówił ks. prof. Bortkiewicz.
Postęp pojmowany jako integralny rozwój człowieka i stanowiący podstawy ładu społecznego był tematem wystąpienia ks. dr. hab. Ireneusza Stolarczyka, prof. UPJPII w Krakowie. – Osobista relacja z Jezusem podczas Komunii św. pomaga dojrzeć do tego, by być obecnym w życiu społeczno – politycznym. To ciąg zdarzeń i jedność w życiu chrześcijanina – mówił prelegent. Święty człowiek jest dobrym obywatelem i że jesteśmy zobligowani do tego, by w życie społeczne wnosić to, co uzyskaliśmy z wiary.
W trakcie konferencji poruszono też kwestię rozwoju społecznego poprzez partycypację społeczną, o czym mówiła dr hab. Wioletta Szymczak z KUL. Opierając się na badaniach własnych ukazała, że dobrowolne, bezinteresowne i czynne zaangażowanie się jednostek w działania prospołeczne na rzecz innych, pomaga w rozwoju indywidualnym i społecznym. Ks. dr hab. Janusz Szulist z UMK w Toruniu przybliżył cechy społeczeństwa konsumpcyjnego podkreślając, że konsumpcja będzie dobra wtedy, gdy posłuży zintegrowanemu rozwojowi człowieka.
O ekologii pojmowanej przez papieża Franciszka jako „naglące wezwanie do ochrony wspólnego dobra i więzi człowieka ze wszystkim, a przez to ze Stwórcą wszystkiego” mówił ks. dr Roman Misiak z Uniwersytetu Szczecińskiego. Na zakończenie drugiej sesji ks. dr Dawid Stelmach z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznani mówił o współczesnej roli teologii wyzwolenia w nauczaniu Kościoła.
W sesji trzeciej konferencji krótkie komunikaty wygłosili naukowcy toruńskiego UMK: ks. dr hab. Wiesław Łużyński, ks. dr hab. Krzysztof Krzemiński, prof. UMK, mgr Katarzyna Pętlicka i dr Krzysztof Pilarz.
Organizatorem konferencji była Katedra Pedagogiki, Katolickiej Nauki Społecznej i Prawa Kanonicznego Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.