Ks. prof. Bujak: praktyka Bożego Miłosierdzia to nie tylko relacja do Boga, to relacja do drugiego człowieka
28 kwietnia 2019 | 19:01 | wm | Myślibórz Ⓒ Ⓟ
– Praktyka Bożego Miłosierdzia to nie tylko Koronka, modlitwa czy relacja do Boga, to relacja do drugiego człowieka, powiedział ks. prof. Janusz Bujak z diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej, podczas Mszy św. w parafii pw. św. Krzyża w Myśliborzu, w której znajduje się sanktuarium Bożego Miłosierdzia archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Obchody święta Miłosierdzia Bożego rozpoczęły się wieczorem 27 kwietnia Drogą Światła prowadzoną ulicami miasta.
Ks. prof. Bujak mówił w kazaniu o wizjach s. Faustyny, o powstawaniu obrazu „Jezu ufam Tobie”, przypominał słowa bł. Michała Sopoćki, który był w tym kościele i spostrzegł w ścianie ołtarzowej okno z uszkodzonym witrażem, przedstawiającym konanie Pana Jezusa na krzyżu i który powiedział: „ Przyglądałem się z radością i zdumieniem, albowiem siostra Faustyna mówiła mi o takim kościółku i witrażu, przy którym będzie siedziba pierwszego domu nowego zgromadzenia.”
Ks. profesor podkreślał, że osoba miła Bogu staje się mężna, tak jak nieśmiała s. Faustyna stawała się odważna. Zawierzając Jezusowi nie lękała się. – Ale praktyka Bożego Miłosierdzia to nie tylko Koronka, modlitwa czy relacja do Boga, to relacja do drugiego człowieka – zaznaczył kapłan zwracając uwagę, że Kościół uczy nas, że mamy uczynki miłosierdzia co do duszy i do ciała.
Duszpasterz przypomniał nauki ks. Sopoćki, który zaleca m.in. cierpliwe znoszenie krzywd i przebaczenie. – Ten kto dostaje przebaczenie od Boga jest zaproszony aby nie szukać zemsty. Trzeba przebaczać na wzór Chrystusa, który nam przebacza. S. Faustyna często modliła się o to, by Chrystus ją uczynił miłosierną aby umiała dostrzec piękno w drugim człowieku – mówił kapłan wspominając także Jana Pawła II, który przebaczył swojemu niedoszłemu zabójcy.
Do sanktuarium Miłosierdzia Bożego przybyły osoby indywidualne oraz grupy wspólnotowe już w przeddzień uroczystości. W dniu święta dotarła m.in.: czterdziestoosobowa grupa pielgrzymów ze Szczecina z ks. Kamilem Spolankiewiczem z parafii pw. św. Krzyża, Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy także ze Szczecina oraz grupa pielgrzymów z Dębna Lubuskiego. Przybyło również wielu wiernych z diecezji zielonogórsko – gorzowskiej.
Po Eucharystii przygotowano ciepłe dania i desery. O godz. 15.30 odprawiona została Koronka do Miłosierdzia Bożego, a od godz. 16. modlitwę uwielbienia poprowadził zespół „Nowonarodzeni” z Gorzowa Wielkopolskiego.
-To miasto zostało w szczególny sposób wyróżnione przez Boga, gdyż w jego nowożytne dzieje wpisał On dwie wielkie postacie: św. Siostrę Faustynę Kowalską i bł. Ks. Michała Sopoćkę. … s. Faustyna otrzymała od Boga liczne prorocze wizje, które m.in dotyczyły „niedużego kościółka” i nowego zgromadzenia, jakie przy tym kościele miało rozpocząć swoją działalność. Swoje widzenia s. Faustyna spisała w „Dzienniczku” i opowiedziała o nich swemu spowiednikowi ks. Michałowi Sopoćce – czytamy na stronie sanktuarium.
Kościół w Myśliborzu wybudowany został w 1905 r. Abp Marian Przykucki wyniósł tę świątynię 1. sierpnia 1993 r. do godności sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Tuż za bramą na dziedzińcu znajdują się duże, ustawione na kamieniach figury, Jezusa w białej szacie i przed Nim stojącej s. Faustyny. Kościół i klasztor w Myśliborzu zostały wymienione w proroczej wizji św. s. Faustyny i opisane w jej „Dzienniczku”.
Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, czyli II Niedzielę Wielkanocną, zwaną obecnie Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.