Ks. prof. Chmielewski: Wielki Piątek, jaki przeżywa Ukraina, prowadzi do zmartwychwstania
15 kwietnia 2022 | 16:36 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ
– Warto dać uchodźcom nadzieję, że ten Wielki Piątek, jaki przeżywa Ukraina, prowadzi nas ku porankowi wielkanocnemu, ku zwycięstwu – powiedział ks. prof. Marek Chmielewski, profesor teologii duchowości KUL.
Ks. prof. Chmielewski zwrócił uwagę, że z powodu pandemii koronawirusa przeżywaliśmy czas Triduum Paschalnego w pustych kościołach, a dzisiaj przeżywamy ten czas w kontekście agresji rosyjskiej na Ukrainę. – Dlatego warto dzisiaj postawić kilka pytań m.in. jak będą nas postrzegać uchodźcy przebywający w naszym kraju? Wyrazem naszej wiary powinien być udział w nabożeństwach Triduum Paschalnego. Powinniśmy ich zaprosić do świątecznego stołu, aby przeżyć paschalną radość – mówił kapłan diecezji radomskiej.
Zachęcał, abyśmy pokazali istotę Triduum Paschalnego, że „przechodzimy przez tajemnicę krzyża, ale nie zatrzymujemy się na nim”. Mówił, że tym centrum jest odrodzenie i zmartwychwstanie. – Warto dać uchodźcom nadzieję, że ten Wielki Piątek, jaki przeżywa Ukraina, prowadzi nas ku porankowi wielkanocnemu, ku zwycięstwu. Czasem ofiara krwi w Bożym planie, perspektywie – i wierzę, że tak się stanie – może zaowocować zwycięstwem, duchowym odrodzeniem. Nadzieja i wiara zwyciężą. Krzyż zawsze prowadzi do zmartwychwstania – przekonywał ks. prof. Chmielewski, który był gościem Radia Plus Radom.
Ks. prof. Chmielewski odniósł się również do decyzji Stolicy Apostolskiej, że Ukraińcy i Rosjanie będą wspólnie nieść krzyż podczas Drogi Krzyżowej w Koloseum. – To jest pewien znak profetyczny. Krzyż jest zarówno udziałem Ukraińców i w pewnym sensie i Rosjan, którzy cierpią biedę a przede wszystkim zniewolenie moralne. Wspólne niesienie krzyża prowadzi do zmartwychwstania – powiedział ks. Marek Chmielewski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.