Ks. prof. dr hab. Mróz: Chrześcijaństwo wychodzi naprzeciw najgłębszym tęsknotom naszych czasów
25 listopada 2017 | 18:12 | xpb | Toruń Ⓒ Ⓟ
O kobiecości i męskości dyskutowali uczestnicy konferencji akademickiej TEKA, która po raz piąty odbyła się na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W głównej części konferencji swoje referaty wygłosili m.in. ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz oraz dr Krzysztof Pilarz.
O współczesnych kwestiach terapeutycznych mówił dr Krzysztof Pilarz. Odnosząc się do tekstu Księgi Rodzaju o stworzeniu człowieka podkreślił problem samotności w życiu człowieka. Bóg stwarza kobietę jako odpowiednią pomoc dla mężczyzny. Pomoc oznacza tutaj ratowanie i ocalanie, jest to jakaś siła twórcza, a nie pomoc „kuchenna”.
Odpowiedzialność mężczyzny to odpowiedzialność za słowo wypowiadane i otrzymane od Boga. Jednak w momencie kuszenia jest bierny, milczy i zrzuca odpowiedzialność na kobietę. Owa bierność jest przyczyną wielu problemów i kryzysów małżeńskich.
Mężczyzna miał bronić kobiety, być odpowiedzialnym za ogród, tymczasem był bierny. Miał być silny, tymczasem przywdział pancerz, który utrudniał relacje. Być może ten kryzys był potrzebny, by Adam odkrył, że jest odpowiedzialny za siebie i świat powierzony przez Boga.
Ks. prof. dr hab. Mirosław Mróz z kolei podjął temat kobiecości i męskości w oparciu o „filozofię osobowości” Franciszka Sawickiego. Podkreślił, że osobowość wyróżnia człowieka spośród wszystkich istot stworzonych. Dzięki wspólnocie człowiek wzrasta w odkrywaniu kim jest i jaki jest cel jego życia. Główną cechą mężczyzny jest aktywność, natomiast główną cechą kobiety jest bierność. Należy jednak tej bierności rozumieć jako bezczynności, ale jako otwartość na innych, podejmowanie działania służącego dobru innych, aż do zapominania o sobie.
Podkreślił, że wiara w Chrystusa pozwala człowiekowi na odkrycie swojej godności i celu życia. – Chrześcijaństwo jest religią, która wychodzi naprzeciw najgłębszym tęsknotom naszych czasów – mówił ks. prof. dr hab. Mróz.
W ramach konferencji odbyły się cztery panele dyskusyjne, podczas których uczestnicy podejmowali problemy relacji kobieta-mężczyzna w ujęciu starotestamentalnym, współczesnym i ludowym. Zastanawiano się nad teologicznym wymiarem płci oraz nad różnicami w religijności kobiet i mężczyzn. Łącznie swoje wystąpienia wygłosiło ponad 20 prelegentów prezentujących różne dziedziny naukowe.
TEKA już od 2013 roku regularnie gości w kalendarzu jesiennych wydarzeń naukowych. Przedmiotem tegorocznych obrad był człowiek postrzegany jako mężczyzna i kobieta. Tak zarysowana tematyka umożliwiła rozmaitość interpretacji. Organizatorzy chcieli, aby nad tym zagadnieniem pochylili się badacze różnych dziedzin nauki z całej Polski. TEKA ma także na celu integrowanie młodych środowisk naukowych, dlatego oprócz wybitnych naukowców obecni byli studenci i doktoranci, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę naukową.
Organizatorami konferencji są: Wydział Teologiczny oraz Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.