Ks. prof. Henryk Wejman biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (biogram) JEST
22 listopada 2014 | 12:44 | lk Ⓒ Ⓟ
Dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, 54-letni ks. prof. Henryk Wejman został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.
Archidiecezja szczecińsko-kamieńska potrzebowała nowego biskupa pomocniczego, gdyż w maju 2013 r. na emeryturę przeszedł 77-letni bp Marian Błażej Kruszyłowicz, pełniący tę funkcję od 1990 r.
Ks. prof. Henryk Wejman (ur. 1959 r. w Choszcznie) święcenia kapłańskie przyjął w 1984 r. Studiował teologię na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza (Angelicum) w Rzymie, gdzie w 1990 obronił doktorat. Habilitował się w 1997 r. na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 2003 r.
Od 2012 r. jest dziekanem Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego. Obejmując to stanowisko zapowiedział m.in. intensywniejszą współpracę z innymi ośrodkami naukowymi w Szczecinie oraz większe otwarcie Wydziału w działalności na rzecz dialogu z innymi wyznaniami i religiami. „W tym celu pragniemy uściślić kontakty z ośrodkami akademickimi w Niemczech, oprócz Bambergu i Greifswaldu szczególnie z Berlinem i Kolonią” – mówił dwa lata temu w wywiadzie dla „Niedzieli”.
Wcześniej ks. prof. Wejman pełnił funkcję kierownika Katedry Teologii Moralnej i Duchowości Wydziału Teologicznego US. Był także wykładowcą Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Brał aktywny udział w przygotowaniach do I Synodu Kościołów Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej. Specjalizuje się w aksjologii i teologii duchowości.
Jest starszym bratem ks. dr. hab. Grzegorza Wejmana, znanego historyka Kościoła Pomorza Zachodniego, również wykładowcy na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Szczecińskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.