Ks. prof. Lis o ósmym przykazaniu w czasach fejku, półprawd i przekłamań
18 listopada 2022 | 06:30 | rk (KAI) | Bielsko - Biała Ⓒ Ⓟ
„Prawda nam jest potrzebna po to, byśmy nie zgubili się w drodze do naszego domu, byśmy trafili pod właściwy adres” – podkreślił ks. prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego, który był kolejnym prelegentem w ramach trwającego w hałcnowskiej bazylice cyklu katechez poświęconych Dekalogowi.
Duchowny przypomniał, że treść ósmego przykazania powinna regulować to, co się dzieje między światem a naszymi wyobrażeniami, „między rzeczywistością, która istnieje, oraz tym, co o tej rzeczywistości myślimy, wiemy, jak ją poznajemy, jak o niej mówimy”. Zwrócił uwagę, że przykazanie to jest mocno zakorzenione w pierwszym imperatywie. Przywołał fragmenty Księgi Wyjścia, by zaznaczyć, że starotestamentowy zakaz czynienia obrazu niewidzialnego Boga musi być uzupełniony o fakt Wcielenia Syna Bożego. „Jego wizerunek staje się dla nas wizerunkiem również Ojca, wizerunkiem Boga” – dodał.
Profesor zaakcentował, że prawda jest nam potrzebna nie jako koncepcja, ale jako rzeczywistość dotykalna. „Prawda jako taka jest zasadą istnienia świata” – stwierdził, konfrontując to ze współczesnymi zasadami rządzącymi przestrzenią wirtualną. Jest ona dziś, jak zauważył, miejscem spotykania prawdy, półprawdy, nieprawdy, manipulacji, fejku i fałszu rozsiewanego przez ludzi chcących uchodzić za autorytety.
„Boże przykazania – i pierwsze, i ósme – mówią nam za to, że nie wolno tworzyć słów pustych, słów bez znaczenia, słów, które wprowadzają w błąd, które potrafią nas zmylić” – przypomniał i zauważył, że w technikach i w technologiach nie możemy sobie pozwolić na to, by dochodziło do oszustw.
„Nie da się zbudować solidnego mostu, źle mierząc odległość między dwoma przęsłami” – przestrzegł, odsyłając do licznych przykładów manipulacji i fejków z życia codziennego i różnych wymiarów kultury.
„Prawda, czasem mówimy, obroni się sama, ale prawda przykryta kłamstwem jest bezradna, prawda zakrzyczana przez plotkę nieprawdziwości, podejrzliwości, staje się bezbronna. Cicha prawda domaga się wypowiedzenia po to, by kłamstwu się sprzeciwić” – dodał. Podkreślił zarazem, że ktoś, kto spotyka prawdę, spotka samego Chrystusa, który jest Drogą, Prawdą i Życiem.
***
Ks. prof. Marek Lis z Uniwersytetu Opolskiego jest autorem m.in. takich książek, jak „100 filmów biblijnych. Leksykon” i „Figury Chrystusa w Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego”, jest członkiem jury ekumenicznego na takich międzynarodowych festiwalach filmowych, jak we Fryburgu, Erewaniu, Bratysławie. Jako jedyny Polak zasiadał w ekumenicznym jury 66. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Cannes.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.