Ks. prof. Michał Heller kończy dziś 75 lat
12 marca 2011 | 10:42 | eb Ⓒ Ⓟ
Światowej sławy kosmolog ks. prof. Michał Heller kończy dziś 75 lat. Nie będzie hucznych uroczystości, oficjalnej gali. To skromny człowiek – mówią przyjaciele i współpracownicy, którzy nie zapominają o jubilacie. „Życzę mu spokoju, nie za dużo wykładów, niezbyt dużo podróży i wizyt dziennikarzy, by mógł kontynuować swoją pracę” – takie urodzinowe życzenia złoży naukowcowi ks. Józef Kloch, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.
Ks. prof. Michał Heller urodził się 12 marca 1936 r. w Tarnowie. Mieszka w swoim rodzinnym mieście w jednym bloków w centrum miasta. „Jest bardzo ciepłym, serdecznym i niepozornym człowiekiem. Słynie z subtelnego humoru” – mówią ci, którzy go znają.
Ks. Heller jeżeli tylko jest w Tarnowie odprawia w tygodniu Msze św. o godzinie 7.00 w kościele św. Maksymiliana, a w niedzielę o godzinie 10.30. Głosi wówczas krótkie homilie. Ostatnio jest to cykl kazań dotyczący znajomości Pisma Świętego. Na Msze św. nazywane „hellerówkami” przychodzą nie tylko mieszkańcy Tarnowa, ale także okolic m.in. Radłowa i Dąbrowy Tarnowskiej. Kosmolog słynie z tego, że o trudnych sprawach potrafi mówić prosto.
Ci, którzy znają naukowca mówią, że ceni spokój, dużo pracuje a gdy ma wolny czas to odpoczywa w świecie wirtualnym, grając na symulatorach lotów. Często powtarza, że kocha Tarnów, jest jego honorowym obywatelem.
Michał Heller jako dziecko, wraz z rodziną, został wywieziony na Syberię. Do Polski wrócił w 1946 r. W wieku 17 lat wstąpił do seminarium duchownego w Tarnowie, w 1959 r. przyjął święcenia kapłańskie. W tym samym roku otrzymał dyplom magistra teologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1965 r. uzyskał magisterium, a rok później doktorat z filozofii. W 1969 r. został docentem na KUL.
Pod koniec lat 70. wykładał za granicą, m.in. na Uniwersytecie Katolickim w Leuven w Belgii i na Uniwersytecie w Oxfordzie w Anglii. W 1985 r. rozpoczął wykłady z fizyki, logiki, filozofii i teologii w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.
Swoją ponad 40-letnią pracę ks. prof. Heller poświęcił budowaniu pomostów między naukami przyrodniczymi a filozofią i teologią. Zdobył pozycję międzynarodowego autorytetu wśród kosmologów i fizyków. Może poszczycić się bogatym dorobkiem naukowym z zakresu fizyki, filozofii, kosmologii i teologii.
Ks. prof. Michał Heller jest nie tylko aktywnym naukowcem, ale i popularyzatorem wiedzy. Ideą przewodnią, inspirującą jego prace badawcze, jest poszukiwanie elementów wspólnych, które pozwoliłyby zespolić dorobek nauk przyrodniczych z osiągnięciami filozofii i teologii, w spójnej wizji świata.
Dorobek ks. prof. Hellera z dziedziny fizyki, w którym szczególnie cenione są prace dotyczące osobliwości kosmologicznej, prezentowany jest na łamach prestiżowych periodyków poświęconych teorii względności i mechanice kwantowej, m.in. w „Philosophy in Science”. Założone w Arizonie pismo ma na celu podejmowanie zagadnień światopoglądowych, które pojawiają się we współczesnym dialogu z filozofią.
Popularyzatorskie prace ks. profesora dotyczące ewolucji kosmicznej, początkowych stadiów rozwoju Wszechświata, humanistycznego wymiaru nauki, ukształtowały już mentalność wielu przyrodników, którzy dzięki nim mogli uniknąć nieuzasadnionych uprzedzeń wobec chrześcijaństwa.
W marcu 2008 roku ks. prof. Michał Heller został pierwszym polskim uczonym uhonorowanym Nagrodą Templetona, przyznawaną za „budowaniu pomostów między nauką a religią”. Temu prestiżowemu wyróżnieniu towarzyszy najwyższa przyznawana indywidualnym naukowcom nagroda pieniężna – ponad półtora miliona dolarów. Kosmolog przeznaczył ją na budowę krakowskiego Centrum Kopernika.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.