Ks. prof. Starowieyski: Biblia wielką matrycą, na której formułuje się kultura europejska
15 kwietnia 2011 | 10:03 | jm Ⓒ Ⓟ
Biblia jest „wielką matrycą”, na której formułuje się kultura europejska – podkreślił wczoraj ks. prof. Marek Starowieyski. Na zaproszenie bp. Jana Tyrawy wybitny patrolog i historyk w czwartek wieczorem gościł w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej. Spotkanie odbywało się pod hasłem „Wpływ Biblii na kulturę chrześcijańską”.
„Wszędzie jest Biblia i bez niej nie można zrozumieć naszej kultury” a „ktoś kto nie nawiązuje do Biblii, nie może mówić, że jest Europejczykiem” – uważa ks. prof. Starowieyski. Prelegent zaznaczył, że Biblia była i jest obecna we wszystkich dziedzinach kultury. – Jest obecna w muzyce – od pieśni, oratoriów i oper; w literaturze – dramacie, eseju, powieści, czy w filmie. Jest również obecna w języku. To znaczy, że język polski, czy na przykład angielski są naznaczone biblicyzmami. Nie mówiąc już o języku łaciny średniowiecznej, czy późnochrześcijańskiej – dodał.
Profesor Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu Warszawskiego podkreślił, że na tej uczelni wprowadzono wykłady z tradycji biblijnych oraz tradycji antycznych. – To dwa dwa źródła, na których opiera się nasza kultura. Jeśli nie będziemy naciskali na zrozumienie Biblii – pomijam kwestie dogmatyczne, religijne – to nasza kultura nawet i laicka, staje się kompletnie niezrozumiała. Grozi nam „wyschnięcie, oderwanie się od kultury” – zaznaczył.
Z kolei biskup bydgoski mówiąc o wpływie Biblii na kulturę chrześcijańską zwrócił uwagę na to, że Biblia przynosi radykalnie nowy obraz Boga, nowy obraz człowieka i konsekwentnie wyrastające z tego pojęcie osoby ludzkiej, które zrewolucjonizowało świat
Goszczący w Bydgoszczy ks. prof. Marek Starowieyski wykłada również na Papieskim Instytucie Patrystycznym Augustinianum w Rzymie. Jest specjalistą z literatury wczesnochrześcijańskiej, autorem wielu artykułów, opracowań i książek.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.