Ks. prof. Tomasz Rozkrut pierwszym dziekanem Wydziału Prawa Kanonicznego UPJPII
20 marca 2014 | 15:30 | eb Ⓒ Ⓟ
Ks. prof. Tomasz Rozkrut został pierwszym dziekanem nowego Wydziału Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Wydział erygowała watykańska Kongregacja ds. Edukacji Katolickiej dekretem z dnia 19 marca 2014 r. To drugi taki wydział w Polsce, po Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW, bowiem na KUL istnieje obecnie Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji.
Wydział Prawa Kanonicznego na UPJPII będzie między innymi przygotowywał nowych kanonistów, w szczególności do pracy w sądownictwie oraz administracji kościelnej. „Wiąże się to z tworzeniem całej struktury Wydziału. Będzie potrzebny prodziekan, delegat do Senatu. Będą też tworzone nowe katedry, by wykładać Kodeks Prawa Kanonicznego – powiedział ks. prof. Rozkrut.
Teraz o erygowaniu Wydziału zostanie poinformowane Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Będą też podjęte starania o utworzenie kierunku prawo kanoniczne.
Utworzenie Wydziału Prawa Kanonicznego, na bazie działającego od 1999 r. Instytutu Prawa Kanonicznego, nawiązuje do bogatej historii nauczania prawa kanonicznego w Krakowie, którego początki wiążą się z utworzeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego przez Kazimierza Wielkiego w 1364 r.
Wydział Prawa Kanonicznego powstał dzięki usilnym staraniom dyrektora Instytutu Prawa Kanonicznego, ks. prof. Józefa Krzywdy CM, przy współudziale nauczycieli akademickich Instytutu, w szczególności ks. prof. Jana Dyducha, inicjatora oraz pierwszego dyrektora Instytutu Prawa Kanonicznego i sukcesywnie pierwszego rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W powstanie Wydziału Prawa Kanonicznego osobiście zaangażował się kard. Stanisław Dziwisz – Wielki Kanclerz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, który także zaproponował datę erygowania Wydziału na dzień 19 marca 2014 roku, czyli w uroczystość św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, a zarazem w roku kanonizacji bł. Jana Pawła II.
Ks. Tomasz Rozkrut urodził się 18 listopada 1963 r w Tarnowie. Został wyświęcony na kapłana przez abp. Jerzego Ablewicza 12 czerwca 1988 r. Doktorat z prawa kanonicznego uzyskał w Rzymie w 1996 r. na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża na podstawie rozprawy „La natura teologico-giuridica del sinodo diocesano”, wydanej także w języku polskim pt. „Synod diecezjalny w Kościele”.
Stopień doktora habilitowanego uzyskał w 2002 r. na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na podstawie rozprawy „Walor opinii biegłego w kanonicznym procesie małżeńskim”.
Od 2006 r. jest konsultorem Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski, a w latach 2007-2008 był ponadto członkiem Zespołu ds. oceny etyczno-prawnej dokumentów dotyczących duchownych katolickich, przechowywanych w archiwach IPN.
Organizował cykliczne spotkania pracowników sądownictwa kościelnego w Gródku nad Dunajcem (Ogólnopolskie Forum Sądowe: 2004, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013).
Ponadto pełni funkcję pomocniczego wikariusza sądowego (od 1996 r.), diecezjalnego delegata do spraw wprowadzania w życie zapisów Konkordatu (od 1998 r.) oraz cenzora do oceny ksiąg treści religijnej przy Kurii Diecezjalnej w Tarnowie (od 2000 r.).
Jest członkiem Senackiej Komisji Prawnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie (od 2006 r.) oraz delegatem biskupa tarnowskiego do sprawy Akademii Tarnowskiej.
W 2011 r. otrzymał od prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej akt nominacji na profesora nauk prawnych. Od 1 stycznia 2014 r. pracuje na stanowisku profesora zwyczajnego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
Przedmiotem jego publikacji pozostają zagadnienia związane z organizacją Kościoła oraz kościelnym prawem procesowym. Jest promotorem jednego doktoratu, 15 prac magisterskich, 15 licencjatów kościelnych, superrecenzentem w sprawie awansu naukowego dla Centralnej Komisji do spraw Stopni i Tytułów, recenzentem w 12 przewodach habilitacyjnych, w 7 postępowaniach nostryfikacyjnych zagranicznego doktoratu oraz w 20 przewodach doktorskich.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.