Ks. prof. Waldemar Chrostowski: z perspektywy judaistycznej widać heroizm chrześcijan
04 października 2016 | 19:59 | dziar Ⓒ Ⓟ
Dopiero z perspektywy judaistycznej ukazuje się heroizm perspektywy chrześcijańskiej – mówił dzisiaj w Chmielniku biblista ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski podczas konferencji naukowej pt. „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” w Chmielniku. Debaty naukowców z różnych uniwersytetów potrwają do środy 5 października.
Ksiądz profesor Waldemar Chrostowski w wykładzie pt. „Ratowanie i ochrona życia ludzkiego w tradycji judaistycznej”, wskazał cztery nurty judaizmu podkreślając, że nurt ortodoksyjny stanowił „trzon i szkielet życia żydowskiego”. Wspomniał dominujące w narracji żydowskiej „potępienie świata za bezczynność wobec Szoah”, rozpatrywał wyraźny podział na „obcych i Żydów”. Cytował sentencje Majmonidesa – najwybitniejszego teologa i filozofa żydowskiego czasów średniowiecza.
„Kto niszczy jedno życie Żyda, jakby niszczył cały świat, kto ratuje życie jednego Żyda, ratuje cały świat – tak Majmonides ujmuje słynne zdanie z Talmudu” – mówił ks. prof. Chrostowski. Przypomniał m.in. 237 punkt prawa rabinicznego, które stanowi, że nie ma obowiązku ratowania życia ludzkiego w zagrożeniu własnego życia. – „Z perspektywy judaistycznej dopiero ukazuje się heroizm perspektywy chrześcijańskiej” – podkreślał, nawiązując do postaw niesienia pomocy Żydom w czasach Holokaustu, za co groziła kara śmierci.
Z kolei ks. dr Tomasz Siemieniec podjął temat: ”Chrystusowa reinterpretacja przykazania miłości bliźniego w świetle ŁK 10, 25-37” stwierdził, że motywacja Polaków, którzy pomagali prześladowanym podczas II wojny światowej Żydom jest „motywacją religijną, wynikającą z pytań o życie wieczne”.
W pierwszym dniu konferencji, wzięło udział ponad 150 słuchaczy z różnych stron Kielecczyzny. W dyskusji mówiono m.in. o ewoluowaniu dialogu polsko – żydowskiego, o procedurach związanych z przyznawaniem tytułu Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
W drugiej części konferencji, która planowana jest na 5 października, będzie mowa o sandomierzanach i kielczanach niosących pomoc Żydom, o zaangażowaniu duchowieństwa i żeńskich klasztorów w akcję pomocy, o przedstawieniu tego zagadnienia w pamiętnikach ziemiańskich. Przewidziane jest także omówienie wyników programu IPN „Index Polaków represjonowanych za pomoc Żydom w okresie II wojny światowej”.
Organizatorem wydarzenia jest Miasto i Gmina Chmielnik oraz Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” w Chmielniku.
Projekt jest współfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. To realizacja konkursu „Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej 2016”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.