Ks. Ptasznik: nie patrzmy na Jana Pawła II sentymentalnie, wracajmy do jego nauczania
25 kwietnia 2024 | 15:34 | Tomasz Zielenkiewicz, Vatican News PL | Watykan Ⓒ Ⓟ
„Powinniśmy starać się wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II, a odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata” – podkreśla ks. prałat Paweł Ptasznik w rozmowie z Radiem Watykańskim – Vatican News przed 10. rocznicą kanonizacji Papieża Polaka. W sobotę, 27 kwietnia, w Bazylice św. Piotra w Watykanie z tej okazji będzie celebrowana uroczysta Msza Święta o godz. 17.00.
Organizatorem uroczystości jest Watykańska Fundacja Jana Pawła II, w której ksiądz Ptasznik pełni funkcję Przewodniczącego Rady Administracyjnej. Już w 2005 roku, podczas pogrzebu Papieża rozległy się okrzyki „santo subito”. „Wszyscy mieliśmy to przekonanie o tym, że Jan Paweł II przez swoje życie, swoją działalność i nauczanie głosi Chrystusa, żyje Chrystusem i ta fama świętości pozostała po jego śmierci i została oficjalnie zatwierdzona przez akt kanonizacji” – podkreślił ksiądz Ptasznik. „Jako fundacja wystąpiliśmy z inicjatywą obchodów 10. rocznicy kanonizacji Jana Pawła II, wsparci autorytetem kardynała Stanisława Dziwisza i została ona bardzo dobrze przyjęta w środowiskach watykańskich, a błogosławieństwa dla inicjatywy udzielił Papież Franciszek” – dodał. Rozmówca Radia Watykańskiego – Vatican News zaznaczył, że fundacja zgodnie z wolą Jana Pawła II promuje kulturę chrześcijańską, wspiera studentów, a także decyzją jej władz dokumentuje pontyfikat i prowadzi studium nauczania Papieża Polaka. W Rzymie pod jej auspicjami działa też Dom Polski dla pielgrzymów.
Ksiądz Paweł Ptasznik podkreślił, jak wiele bezcennego dziedzictwa pozostało po Janie Pawle II. „Pozostawił nam ogromne patrymonium swojego nauczania i swojej świętości i do tego zawsze możemy wracać i powinniśmy wracać z wielkim szacunkiem. Dzisiaj w Polsce dostrzegamy pewien rodzaj starań o to, żeby obniżyć autorytet Jana Pawła II, a ludzie na świecie – choćby tu we Włoszech – dziwią się Polakom, że odchodzą od tego, co w ostatniej historii było najwspanialsze. Myślę, że my powinniśmy starać się jednak wracać przede wszystkim do nauczania Jana Pawła II i odejść od jedynie sentymentalnego patrzenia na tamte lata, bo młodzi już nie mają swojego własnego doświadczenia Jana Pawła II i bardziej potrzebują odwołania się do tego, co było dziełem jego życia, aniżeli do wspomnień, które w nas są żywe, ale niewiele wnoszą w świat ludzi najmłodszych pokoleń” – dodał rozmówca Radia Watykańskiego – Vatican News.
W kontekście rozmowy o Janie Pawle II z młodymi ksiądz Ptasznik wskazał, jak wygląda jego praca w duszpasterstwie akademickim w Rzymie. „Od czasu do czasu dobrze jest obejrzeć wartościowy film, nie tylko pokazujący spotkania z Ojcem Świętym, ale również przybliżający jego przemówienia, bo ważne jest też, żeby usłyszeć jego głos, usłyszeć to, w jakiś sposób mówił i dostrzec świadectwo, jakie – wypowiadając Słowo Boże – dawał na całym świecie. Z drugiej strony staramy się sięgać po teksty Jana Pawła II. Z młodzieżą bardzo łatwo jest wejść w dialog jeśli oprzemy się na konkretnych tekstach, które możemy analizować. Sięgamy zawsze po List do młodych i słowa – wy jesteście przyszłością świata, wy jesteście, nadzieją Kościoła, wy jesteście moją nadzieją” – powiedział bliski współpracownik Jana Pawła II. „Wtedy młodzież bardzo chętnie się otwiera i chętnie poznaje tę niezwykłą postać” – zaznacza ksiądz Ptasznik.
27 kwietnia o godzinie 17:00 w 10. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie będzie celebrowana uroczysta Msza Święta. Przewodniczyć jej będzie kardynał Giovanni Battista Re, a homilię wygłosi kard. Angelo Camastri.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.