Pierwsza od ostatniego soboru Msza pontyfikalna
05 kwietnia 2018 | 11:00 | dg / pz | Warszawa Ⓒ Ⓟ
W piątek 6 kwietnia 2018 r. o godz. 20:00 w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Warszawie ks. dr Jan Sikorski, protonotariusz apostolski, odprawi Mszę świętą pontyfikalną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Będzie to pierwsza taka Msza w Warszawie od czasu Soboru Watykańskiego II. Zostaną użyte szaty, w których liturgię sprawował kard. Stefan Wyszyński.
Msza pontyfikalna to uroczysta liturgia, celebrowana przez biskupa lub protonotariusza apostolskiego, czyli duchownego, którzy otrzymał specjalny przywilej odprawiania takiej Mszy.
– Właśnie taką uroczystą liturgią chcemy uczcić Zmartwychwstanie Pańskie, celebrując ją w piątek w Oktawie Wielkanocy – mówią organizatorzy.
Podczas Mszy śpiewał będzie zespół dr. Bartosza Izbickiego „Jerycho”.
– Zaśpiewamy wszystko, co podczas takiej Mszy powinno zabrzmieć: wszystkie chorałowe propria mszalne, chorałowe ordinaria. Na pewno zaśpiewamy sekwencję Victimae Paschali laudes, z improwizowaną polifonią oraz kilka polskich pieśni zgodnie z lokalnym zwyczajem – powiedział KAI dr Izbicki.
Ks. Jan Andrzej Sikorski, urodzony 12 listopada 1935 r. w Kaliszu, jest kapłanem archidiecezji warszawskiej. Jest doktorem teologii, specjalizuje się w patrystyce. Przez wiele lat był proboszczem parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP na Kole. Zdobył sobie wówczas ogromne uznanie wiernych, którym dał się poznać jako gorliwy kapłan i wspaniały duszpasterz. W czasie 60 lat kapłaństwa pełnił także funkcje Naczelnego Kapelana Więziennictwa RP oraz ojca duchownego duchowieństwa archidiecezji warszawskiej. Od 1981 r. był duszpasterzem internowanych w więzieniu na Białołęce, a w 1984 r., po męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki został celebransem słynnych Mszy świętych w intencji Ojczyzny. W 2011 r. ks. Sikorski otrzymał z rąk Ojca Świętego Benedykta XVI godność protonotariusza apostolskiego.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.