Ks. Skowronek: Jest jedna rzeczywistość, która wszystko odmienia – Bóg
31 marca 2018 | 10:15 | ks. sk | Katowice Ⓒ Ⓟ
Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc przewodniczył w Wielką Sobotę rano w katowickiej katedrze modlitwie Ciemnej Jutrzni. Homilię podczas liturgii wygłosił ks. Ryszard Skowronek z Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. Skomentował w niej psalm 4.
– Dotykamy dziś śmierci, upadku, przegranej, grobu – mówił prefekt śląskiego seminarium. Wskazał, że psalmista podkreśla egzystencjalne doświadczenie bycia nieszczęśliwym na różnych płaszczyznach. – Ich doświadczeniem jest różnoraki brak: życiowych perspektyw, pracy, środków do życia, mieszkania, zdrowia, pokoju, kogoś bliskiego, a przede wszystkim nadziei – mówił.
Kaznodzieja nawiązał także do orędzie papieża Franciszka na Wielki Post. Cytując papieża przestrzegł przed tymi, którzy „proponują łatwe i natychmiastowe sposoby zaradzenia cierpieniom”. – Ci oszuści, proponujący rzeczy bez wartości, odbierają natomiast to, co jest najcenniejsze, jak godność, wolność i zdolność kochania – kontynuował za Ojcem Świętym.
Równocześnie przypomniał, że „pośród marności, ułudy i udawania wartościowych rzeczy jest jedna rzeczywistość, która odmienia – Bóg”. – Dla Niego nie ma sytuacji przegranej, nie do naprawienia – mówił ks. Skowronek. Nawiązując do drugiego czytania Godziny Czytań oraz komentowanego psalmu przypomniał, że „Bóg udowodnił w swoim Synu, że śmierć jest snem, a nie końcem”. – Tylko On jeden sprawił, że śmierć – największy wróg życia – straciła swoją nieodwołalność. On pozbawia mocy lęk przed śmiercią, a to sprawia, że każdy inny lęk jest w Bogu niczym, co mogłoby mi odebrać szczęścia – zakończył seminaryjny przełożony.
Ciemna Jutrznia jest sprawowana w katedralnym kościele w Wielki Piątek i w Wielką Sobotę rano. Jest to modlitwa brewiarzowa Godziny Czytań oraz Jutrzni, której przewodniczy metropolita katowicki.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.