Drukuj Powrót do artykułu

Ks. Sławomir Sosnowski nowym rektorem łódzkiego seminarium duchownego

25 czerwca 2018 | 16:38 | Łukasz Głowacki | Łódź Ⓒ Ⓟ

Ks. dr Sławomir Sosnowski otrzymał 25 czerwca nominację na rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi. Zastąpi na tym stanowisku dotychczasowego rektora, ks. dr Jarosława Patera.

Nominację dla nowego rektora wręczył abp Grzegorz Ryś podczas Mszy świętej w katedrze. W trakcie liturgii dekrety otrzymali też księża, którzy będą pełnić nowe funkcje (m.in. proboszczowie, wikariusze, księża emeryci).

Ks. Sosnowski w rozmowie z KAI przyznał, że nominację przyjął z pewną obawą. „Po pierwsze, na ile podołam tej funkcji – bo mimo prowadzenia wykładów w seminarium od ćwierć wieku, zupełnie czymś innym jest przewodzenie takiej wspólnocie, bardzo istotnej dla diecezji. Po drugie – swoje powołanie w powołaniu kapłańskim odkryłem w Ognisku Miłości, czyli wspólnocie życia, do której wstępuje się na stałe. Rola księdza jest istotnym elementem charyzmatu – tę wspólnotę tworzą świeccy przy wsparciu kapłana jako ojca. Z jednej strony nowa funkcja to konieczność osobistego oderwania, ale też pytania o przyszłość Ogniska. Na to potrzeba czasu, modlitwy i refleksji” – mówi ks. Sosnowski.

Nowy rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi podkreśla, że nie ma konkretnego programu, jaki chciałby realizować. „Jako Ojca Ogniska pochłaniała mnie zawsze formacja świeckich i to z pewnością będzie miało znaczenie w pracy w seminarium. Na pewno będę chciał kłaść nacisk na powrót do tego, co istotne – zanim się jest księdzem, najpierw się jest człowiekiem, chrześcijaninem. Zadania duszpasterskie, duchowość kapłańska – one są potem” – wyjaśnia ks. Sosnowski.

Ks. Sławomir Sosnowski urodził się 18 czerwca 1957 roku w Łodzi. Święcenia kapłańskie przyjął w 1984 roku. Doktor nauk teologicznych (liturgika). Z Ogniskiem Miłości (Foyer de Charité) zetknął się podczas studiów w Paryżu, a w 1994 roku założył Ognisko w Olszy koło Rogowa, w którym pełni funkcję ojca wspólnoty. Od 25 lat jest wykładowcą w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi i Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów Konwentualnych w Łodzi, gdzie wykłada liturgikę. 12 lat pełnił funkcję egzorcysty, przez ostatnich kilka odpowiadał za formację stałą duchowieństwa. Prowadzi stałe cykle internetowe, m.in. Bedeker Liturgiczny i „Aniołowie i Demony”.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.