Ks. Stanisławski: Europa zaprasza wyznawców islamu, którzy mordują chrześcijan
05 marca 2010 | 12:24 | zas / kw Ⓒ Ⓟ
Celebrujący w imieniu arcybiskupa Stanisława Gądeckiego poznańskie uroczystości ku czci św. Kazimierza Królewicza prałat Jan Stanisławski skrytykował w ostrych słowach Europę za to, że zaprasza wyznawców islamu, którzy w wielu krajach mordują chrześcijan.
„Śni się dziś Europa bez krzyża z podeptaniem kultury chrześcijańskiej, ale za to gościnnie zapraszając wyznawców półksiężyca, którzy w licznych krajach mordują chrześcijan, dokonując – jak obecnie w Iraku – eksterminacji wyznawców Chrystusa” – powiedział ks. Stanisławski.
W homilii wygłoszonej 4 marca wieczorem w kościele karmelitów bosych delegat metropolity poznańskiego stwierdził, że „zaplanowana walka z krzyżem bierze wzorce z hitleryzmu, którego znakiem był hakenkreuz – czyli złamany krzyż – i komunizmu”.
Duchowny nawiązał też do przypadającej w tym roku 600. rocznicy zwycięskiej bitwy wojsk polskich i litewskich nad Zakonem Krzyżackim pod Grunwaldem, która w 1410 roku zachwiała potęgą niezwyciężonego dotąd Zakonu. „Było to nie tylko zwycięstwo militarne oręża polskiego, litewskiego i sprzymierzeńców. To był wielki znak Bożego gniewu w stosunku do profanacji krzyża. Zakon znaczący się krzyżem w imię tego krzyża popełniał zbrodnie, krzywdy, kłamstwa, siał nienawiść” – mówił ks. Stanisławski.
„Chociaż Bóg jest nierychliwy z karą, to profanacji krzyża nie traktuje ulgowo” – dodał duchowny, czyniąc aluzję do klęski krzyżaków na polach Grunwaldu. Przypomniał, że Zakon Krzyżacki istnieje do dziś i „zajmuje się działalnością charytatywną, czym próbuje wynagrodzić dawne krzywdy”.
Mszę św. odprawiono w intencji króla Władysława Jagiełły, który dowodził pod Grunwaldem wojskami polsko-litewskimi. Liturgia rozpoczęła poznański Kaziuk – jak nazywa się wileński jarmark na cześć św. Kazimierza – od 17 lat świętowany także w stolicy Wielkopolski.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.