Ks. Strankowski: jak zapobiegać pedofilii w Kościele?
21 lutego 2020 | 11:03 | tm | Białystok Ⓒ Ⓟ
Aby zapobiegać pedofilii w Kościele, trzeba wychowywać, czyli uczyć odpowiedzialności nie tylko za czyny, ale też za słowo – mówi ks. dr Marian Strankowski, delegat metropolity białostockiego ds. ochrony dzieci i młodzieży. 28 lutego Kościół białostocki włączy się w obchodzony w Kościele w Polsce Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.
Ks. Strankowski, oprócz tego, że został wyznaczony przez abp. Tadeusza Wojdę delegatem ds. ochrony dzieci i młodzieży, jest również rektorem Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. „Rozmawiam dużo o sprawach nadużyć seksualnych z naszymi alumnami, zarówno indywidualnie, jak i na konferencjach wychowawczych, uwrażliwiam ich na pewne sytuacje. Myślę, że ich świadomość jest w tym względzie coraz większa. Jako wychowawca staram się uczyć ich odpowiedzialności, nie tylko za czyny, ale także za słowo. Nie jest to łatwe, gdyż trzeba by było ich przygotować do właściwej reakcji na każdą sytuację, która potencjalnie może się zdarzyć” – mówi.
„Trzeba też zauważyć, że dziś duża część nadużyć ma miejsce już nie w bezpośrednim kontakcie fizycznym, ale w sieci internetowej. Z tego też wynikają niejasne czy dwuznaczne sytuacje. Na pewno w tej materii czeka nas, wychowawców przyszłych kapłanów, cały ogrom pracy, gdy chodzi o zapobieganie pedofilii” – dodaje.
W archidiecezji białostockiej trwają końcowe prace nad dokumentem w sprawie prewencji. Będzie on obowiązywał również w diecezjach łomżyńskiej i drohiczyńskiej, które wchodzą w skład metropolii białostockiej.
„Jest on adresowany do wszystkich księży i kleryków, którzy będą zobowiązani zaznajomić się z jego treścią i potwierdzić pisemnie, że treść tego dokumentu znają. Ma to służyć uświadomieniu osobom duchownym, jakie sytuacje czy wydarzenia podchodzą pod przestępstwo pedofilii. Dokument określa też sposoby tworzenia komórek w strukturach archidiecezji, które miałyby pomagać ofiarom” – tłumaczy.
Wytyczne te mają ukazać się przed wakacjami. Na ich podstawie będą prowadzone szkolenia, nie tylko dla duszpasterzy, ale dla wszystkich, którzy pracują w placówkach katolickich – w szkołach, są animatorami czy opiekunami podczas rekolekcji lub oaz dla dzieci i młodzieży.
Ksiądz rektor zauważa, że w archidiecezji nie ma na razie struktur, które zajmowałyby się ściśle prewencją: „Odpowiadamy na bieżące przypadki, w sytuacjach, gdy zaistnieje problem. Niemniej edukacja dotyczącą seksualności i ewentualnych zagrożeń ma miejsce. Wpisują się w nią m.in. zarówno ubiegłoroczne (dotyczące seksualności), jak i tegoroczne (dotyczące różnego rodzaju uzależnień) warsztaty dla kapłanów, które są inspirowane potrzebą edukacji w tej materii.”
W ramach ogólnopolskiej inicjatywy Fundacji św. Józefa, również w archidiecezji białostockiej został powołany koordynator, ks. dr Rafał Kosikowski, sędzia Sądu Metropolitalnego Białostockiego. Jego zadaniem ma być koordynacja współpracy między archidiecezją białostocką a utworzoną w 2019 r. przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacją.
„Jeśli chodzi o nabożeństwo pokutne przewidziane w Kościele w Polsce na 28 lutego, w naszej archidiecezji przewidziana jest w tym dniu w archikatedrze Droga Krzyżowa, z udziałem alumnów seminarium duchownego. Arcybiskup metropolita zachęcał również wszystkich proboszczów, by w swoich parafiach podjęli modlitwę w tej intencji” – zaznacza duchowny.
– Bolejemy nad tym, że zdarzają się przypadki pedofilii wśród księży, bo jest to dramat całego Kościoła. Zdarzają się one jednak także, a może nawet jeszcze częściej, w innych grupach społecznych. Nie bagatelizujemy bynajmniej problemu ani zranień, jakie pozostaną na zawsze w sercu osoby pokrzywdzonej i drogi oczyszczenia, przez którą bez wątpienia musi przejść Kościół. Przykre jest jednak to, że niekiedy księża traktowani są instrumentalnie, cywilnie i duszpastersko się ich «uśmierca», nie rozróżniając pomiędzy człowiekiem, a popełnionym przez niego złem – mówi.
W pierwszy piątek Wielkiego Postu, 28 lutego Kościół w Polsce obchodzić będzie Dzień modlitwy i pokuty za grzech wykorzystywania seksualnego małoletnich.
Biuro Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży opracowało w związku z tym specjalną broszurę z materiałami duszpasterskimi pt. „Modlitwa zranionego Kościoła”, która będzie rozprowadzana również w archidiecezji białostockiej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.