Ks. Stryczek: patriotyzm mógłby być naszą wspólną wartością
28 kwietnia 2017 | 14:11 | ekai_admin Ⓒ Ⓟ
– Za mało w Polsce dyskusji nt. wspólnych wartości, które by nas łączyły, a patriotyzm mógłby być naszą wspólną wartością – powiedział KAI ks. Jacek Stryczek prezes Stowarzyszenia Wiosna i pomysłodawca projektu Szlachetna Paczka, w rozmowie o najnowszym dokumencie społecznym Konferencji Episkopatu Polski pt.: „Chrześcijański kształt patriotyzmu”.
Ks. Jacek Stryczek ocenia dokument pozytywnie, podkreślając, że był on bardzo potrzebny.
– To bardzo ewangeliczny dokument. Konieczne było ulokowanie patriotyzmu w nauce Jezusa w Ewangelii. Jesteśmy otwarci na naszych bliźnich z całego świata, a to, że lokalnie dbamy o naszych bliskich rodaków również jest ważne – podkreślił duchowny dodając, że należy łączyć ze sobą obie te postawy.
Jak zauważył duchowny, w dokumencie uwypuklono problem ludzkiego egoizmu. – Rzeczywiście za wszystkich stron jesteśmy otoczeni reklamami, czujemy się konsumentami i klientami, to staje się sposobem na życie wielu ludzi i trudno od takich osób oczekiwać, patriotyzmu – powiedział ks. Stryczek. Podkreślił, że bardzo ważne jest wychowanie dzieci w postawie ” pro-bliźni”.
„Nie ma jednej Polski, jedni są patriotami, inni egoistami, a jeszcze inni ksenofobami. Uważam, że w Polsce brakuje dyskusji na temat etosu, że wszystko sprowadza się raczej do polityki i gry interesów. Za mało jest dyskusji nt. wspólnych wartości, które by nas łączyły, a patriotyzm mógłby być naszą wspólną wartością” – zaznaczył prezes Stowarzyszenia Wiosna.
Duchowny dodał, że akcja „Szlachetna paczka” również jest wyrazem patriotyzmu, ponieważ ma uzdrowić Polskę po okresie PRL-u, który oduczył Polaków pomagania oraz „podzielił ludzi na bogatych i biednych ze wzajemną niechęcią do siebie”.
Dokument społeczny Konferencji Episkopatu Polski pt.: „Chrześcijański kształt patriotyzmu”, został przygotowany przez Radę ds. Społecznych KEP, kierowaną przez abp. Józefa Kupnego. Biskupi apelują w nim o „patriotyzm otwarty na solidarną współpracę z innymi narodami i oparty na szacunku dla innych kultur i języków”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.