Ks. Studenski: jak możemy wykorzystać w naszym życiu każdą sposobną chwilę?
16 sierpnia 2024 | 18:15 | rk | Bielsko-Biała Ⓒ Ⓟ
O przykładach sportowców, którzy podczas ostatnich igrzysk dali świadectwo swojej wiary, przypomina ks. Marek Studenski w najnowszej medytacji z niezwykle popularnego cyklu „Szklanka dobrej rozmowy”. Wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej zwraca uwagę, że Olimpiada w Paryżu rozpoczęła się bardzo niemiłym akcentem, gdyż pozwolono sobie na kpinę z Eucharystii, z Ostatniej Wieczerzy.
„Można powiedzieć sarkastycznie, że ten początek przypominał raczej igrzyska z czasów Nerona, gdzie prześladowano chrześcijan” – zauważa duchowny i cytuje radę św. Pawła z Listu do Efezjan: „Patrzcie pilnie, jak postępujecie. Wyzyskujcie każdą sposobną chwilę, bo dni są złe”.
Ks. Marek wymienia Wilfredo Leóna, polskiego siatkarza, który w swojej wypowiedzi dla mediów podkreślił, że swój srebrny medal dedykuje Bogu, rodzinie i fanom. Kolejnym przykładem jest młoda brazylijska medalistka w skateboardingu, która publicznie wyznała swoją wiarę, używając języka migowego, oraz podzieliła się fragmentem z Biblii na swoim profilu na Facebooku.
„Napisała zdanie pochodzące z Księgi Jozuego, dzieląc się radością właśnie z otrzymania brązowego medalu: Czyż nie rozkazałem ci: Bądź dzielny i mocny? Nie bój się i nie lękaj, bo jest z tobą twój Bóg, dokądkolwiek pójdziesz” – tłumaczy kapłan.
Autor programu przypomina genezę hasła olimpijskiego „Citius, Altius, Fortius” („Szybciej, wyżej, silniej”), które, jak się okazuje, ma swoje korzenie w katolickiej szkole pod Paryżem. To właśnie tam dominikanin o. Henri Didon wygłosił to hasło podczas zawodów sportowych, a Pierre de Coubertin, inicjator nowożytnych igrzysk, przyjął je jako motto Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Ks. Marek przywołuje również inne wzruszające historie związane z igrzyskami, takie jak opowieść o siostrach bliźniaczkach z Tarnowa, Aleksandrze i Natalii Kałuckich, które mimo trudnych początków życia (urodziły się przedwcześnie, z niskimi szansami na przeżycie i normalne funkcjonowanie) osiągnęły sukces sportowy. Aleksandra zdobyła trzecie miejsce we wspinaczce na czas, co jest dla autora dowodem na to, jak wielką tajemnicą jest życie ludzkie i jak wielkie rzeczy mogą się wydarzyć, gdy człowiek zaufa Bogu.
„Mogą nas nieraz zawstydzać ci młodzi sportowcy – Raiza, Wilfredo – którzy potrafili wykorzystać w znakomity sposób sposobną chwilę w złych dniach, kiedy kpiono sobie z chrześcijaństwa. W jaki sposób my, ty i ja, możemy wykorzystać w naszym życiu każdą sposobną chwilę?” – pyta kaznodzieja.
Najnowszy odcinek „Szklanki dobrej rozmowy” można zobaczyć na You Tube:
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.