Ks. Tomasz Sielicki ponownie przewodniczącym męskiej konferencji zakonnej
10 maja 2011 | 13:50 | jms Ⓒ Ⓟ
W Dębowcu na Podkarpaciu rozpoczęło się dwudniowe 126. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce. Opaci, generałowie, prowincjałowie, wizytatorzy, inspektorzy wybrali na trzy lata przewodniczącego Konferencji. Został nim ponownie ks. Tomasz Sielicki – generał chrystusowców. Jego zastępcą, również wybrany w wyborach demokratycznych, został o. Bernard Sawicki – opat benedyktynów w Tyńcu.
Po południu przełożeni zakonni wybiorą członków Konsulty – zarządu Konferencji – i komisję rewizyjną.
Jeszcze dziś z wyższymi przełożonymi spotka się ks. prof. Grzegorz Ryś z Krakowa, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych. Wprowadzi on zakonników do lektury „Lineamenta” – dokumentu przygotowującego Synod Biskupów poświęcony nowej ewangelizacji.
Przed rozpoczęciem Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce, Mszy św. przewodniczył bp Kazimierz Górny, ordynariusz diecezji rzeszowskiej, na terenie której leży Sanktuarium Maryjne w Dębowcu.
Bp Górny powiedział, że życie zakonne jest w sercu Kościoła, że jest zbiorowym świadectwem wiary w Chrystusa ubogiego, dźwigającego krzyż i zmartwychwstałego.
„W dzisiejszym świecie to świadectwo jest najbardziej potrzebne i za nie chcemy podziękować” – dodał.
W homilii bp Górny przypomniał o dwóch Polakach wyniesionych na ołtarze, którzy powinni być w sposób szczególny wzorami do naśladowania dla wyższych przełożonych: św. Maksymilian Maria Kolbe i bł. Jan Paweł II, który zdaniem biskupa, „żył jak zakonnik”.
Wspólne spotkania wyższych przełożonych w Polsce odbywają się od 65 lat. Na tegoroczne wiosenne spotkanie do Dębowca przełożeni zostali zaproszeni przez księży saletynów z okazji obchodzonej w tym roku setnej rocznicy istnienia Sanktuarium w tej miejscowości.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.