Drukuj Powrót do artykułu

Potrzebna jest nowa ustawa o cmentarzach

21.09.2017 , Radom / rm / wer Ⓒ ℗

Sample Fot. Kenny Stier / unsplash.com

Kościół dopuszcza kremację zwłok, ale nie zgadza się na rozsypywanie prochów – przypomina ks. dr Piotr Zamaria, dyrektor najstarszej nekropolii przy ulicy Limanowskiego w Radomiu. Kapłan odniósł się do medialnych informacji dotyczących nowelizacji ustawy o cmentarzach i dopuszczeniu rozsypywania prochów. Jego zdaniem nie mają one pokrycia w rzeczywistości.

– Kilka lat temu w Sejmie były dwa poselskie projekty nowelizacji ustawy z 1959 r. Pierwszy był złożony przez SLD, a drugi przez PSL. Pierwszy dopuszczał rozsypywanie prochów, drugi zaś nie. Z tego co wiem, że oba projekty zostały odrzucone przez Sejm – powiedział ks. Zamaria, który był gościem Radia Plus Radom.

Przypomnijmy, że “Rzeczpospolita” napisała, że rząd chce rewolucji w ustawie o cmentarzach. Dopuszczalne stanie się rozsypywanie prochów. Obecnie jest to w Polsce nielegalne. Główny Inspektorat Sanitarny przygotowało zmiany w ustawie o cmentarzach i pochówku zmarłych.

Czytaj także: Sprofanowano cmentarz w Galilei

Ks. Zamaria zwrócił uwagę, że bardziej zasadnym wydaje się stworzenie nowej wykładni funkcjonowania cmentarzy w Polsce. – Mamy obecnie ustawę z 1959 roku, która została napisana jeszcze w okresie międzywojennym. Dlatego ważniejsze jest będzie przygotowanie całkowicie nowej ustawy – powiedział ks. Zamaria.

– Proszę mnie dobrze zrozumieć, rozsypywanie prochów czy utworzenie tzw. “ogrodów pamięci” jest sprawą marginalną. Są ważniejsze sprawy, które trzeba uregulować, np. w zakresie zarządzania samych cmentarzy. Mam tu na myśli postępowanie z grobami, które nie mają już właścicieli, czy okres użytkowania grobów, również urnowych. Należy pamiętać także o dziedziczeniu praw do grobu – powiedział ks. Piotr Zamaria.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.