Ks. Zbigniew Samociak zachęca do udziału w modlitwach internetowych
23 marca 2020 | 15:54 | wm | Krosno Odrzańskie Ⓒ Ⓟ
Ks. Zbigniew Samociak, proboszcz par. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim w diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, zachęca wiernych do udziału w modlitwach internetowych w intencji wszystkich ludzi, narażających życie i zdrowie dla ratowania innych przed epidemią koronawirusa, także za chorych i tych, którzy zmarli.
Ks. Samociak przyznał, że inicjatywa łączności duchowej z wiernymi jest odpowiedzią na prośbę ordynariusza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego, który zachęca do jednoczenia się w prywatnej modlitwie różańcowej każdego dnia o godz. 20.30.
– Jako kapłani będziemy też każdego dnia modlili się wspólnie o 20.30 w naszej kaplicy domowej i będziemy przekazywać relacje na żywo przez parafialny profil na Facebooku. Niedzielna Msza św. o godz. 10.30 jest przekazywana na żywo przez Facebook – można przeczytać na stronie parafii w ogłoszeniach duszpasterskich.
W rozmowie z KAI ks. Zbigniew Samociak, który od siedmiu lat prowadzi parafię św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim, a wcześniej przez wiele lat był proboszczem katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie Wielkopolskim, przypomniał, że św. Jadwiga jest patronką walki z epidemią, dlatego podczas wszystkich niedzielnych Mszy św. odbyło się specjalne błogosławieństwo Relikwiami świętej, które są w tym kościele na stałe.
Do wspólnej modlitwy różańcowej z rozważaniem, emitowanej z kościoła św. Jadwigi Śląskiej, dołącza codziennie coraz więcej osób z parafii, diecezji a także z zagranicy. Po zakończonej modlitwie, która rozpoczyna się o godz. 20.30 i Apelu Jasnogórskim, wierni dziękują wpisami za możliwość uczestniczenia w modlitewnej wspólnocie internetowej. Także niedzielna Msza św. jest nadawana w sieci o godz. 10.30.
Św. Jadwiga była córką bawarskiego hrabiego, otrzymała gruntowne wykształcenie w domu rodzinnym a następnie w klasztorze benedyktynek.
Otaczała wielką troską poddanych, udzielała pomocy materialnej ofiarom klęsk, odwiedzała chorych, założyła szpital. Budowała świątynie, zakładała klasztory, między innymi klasztor cysterek w Trzebnicy, gdzie wstąpiła po śmierci męża i dwóch dorosłych synów. Kanonizował ją w 1267 r. papież Klemens IV.
Śląska księżna opiekowała się chorymi, poświęcała im swoje życie, jest patronką walki z epidemią, jest także patronką polsko – niemieckiego pojednania.
Kościół św. Jadwigi Śląskiej został wzniesiony w latach 1825-1827. W XIII w. na krośnieńskim zamku wielokrotnie przebywała św. Jadwiga, żona księcia Henryka Brodatego. Jej wkład w rozwój życia religijnego był ogromny. Św. Jadwiga czczona jest po obu stronach Odry, zarówno przez Polaków jak i Niemców.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.