Ks. Zdaniewicz: polska religijność nie najgorsza
13 marca 2002 | 13:31 | jw //ad Ⓒ Ⓟ
10 lat kapitalizmu nie zaowocowało zmniejszeniem się religijności Polaków ani spadkiem liczby powołań kapłańskich – uważa ks. prof. Witold Zdaniewicz z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego.
W ten sposób podsumował on zalety wprowadzenia przed 10 laty nowych struktur administracyjnych Kościoła. Przyniosły one, jego zdaniem, także regionalizację Kościoła i polepszenie opieki duszpasterskiej.
Przez 10 lat funkcjonowania w Polsce nowych struktur kościelnych, liczba powołań kapłańskich nie spadła – jak można się było spodziewać po społeczeństwie, które weszło w kapitalizm. Wręcz przeciwnie – księży jest nieznacznie więcej – ocenia ks. Zdaniewicz. – Każda z diecezji troszczy się o nowe powołania, a gdy szuka ich 40 diecezji, łatwiej udaje się je znaleźć – tłumaczy.
Wbrew potocznym mniemaniom właściwie nie zmniejszyły się także wskażniki religijność Polaków. W nowych diecezjach nieznacznie spadła liczba „domincantes”, czyli osób uczestniczących systematycznie w mszy niedzielnej. Za to jednak więcej jest „comunicantes”, czyli przystępujących do sakramentów. Przyczyn tego zjawiska może być wiele – zastrzega się ks. Zdaniewicz. Można je jednak tłumaczyć także w ten sposób, że wiara staje się bardziej świadoma. Może dlatego, że w mniejszych diecezjach (liczących średnio po ok. 1 mln mieszkańców) opieka duszpasterska jest lepsza? – zastanawia się ks. Zdanowicz
Jego zdaniem także nowy podział zwiększył regionalizację polskiego Kościoła. Powstały np. diecezje typowo rolnicze, typowo miejskie albo PGR-owskie. Duże diecezje były bardziej zróżnicowane. Z jednej strony pozwala to na lepsze dostosowanie duszpasterstwa do potrzeb wiernych. Jednak z drugiej strony – dużym problemem jest poziom nauki w małych seminariach.
Ks. Zdaniewicz podkreśla, że biskupi nie tylko mogą łatwiej ogarnąć problemy swoich diecezji, ale też – co wie z własnego doświadczenia – chętniej sięgają po dane na temat postaw społecznych i religijności.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.