Ks. Zdzisław Król spoczął w Świątyni Opatrzności Bożej (sylwetka)
20 kwietnia 2010 | 18:26 | lk, awo, ACI / Warszawa Ⓒ Ⓟ
Ks. Zdzisław Król – warszawski kapelan rodzin katyńskich został – został dziś pochowany w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie. Przypominamy sylwetkę tego wybitnego kapłana, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Ks. infułat Zdzisław Król był jednym z najbardziej zasłużonych kapłanów archidiecezji warszawskiej i najbliższych współpracowników Prymasa Polski Józefa Glempa.
Ks. Zdzisław Król, syn Bolesława i Marianny z d. Turek, urodził się 8 maja 1935 roku w Zdzieborzu (Zielonka) w parafii Pniewo w pow. Pułtusk. Święcenia kapłańskiej przyjął 3 sierpnia 1958 roku z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego.
Pełnił następnie funkcje wikariusza w Grodzisku Mazowieckim i w parafii M.B. Loretańskiej na warszawskiej Pradze. Odbył studia stacjonarne na Wydziale Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie w 1966 r. uzyskał tytuł doktora prawa kanonicznego. Był także kapelanem sióstr dominikanek-misjonarek w Zielonce.
Od roku 1967 pełnił funkcję notariusza Wydziału Duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. W latach 1973-1979 był dyrektorem Domu Księży Emerytów, a w latach 1979-1992 kanclerzem Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Powierzono mu także funkcję przewodniczącego Zarządu Głównego Cmentarzy Katolickich w Warszawie.
W 1976 roku ks. Król odznaczony został przywilejem noszenia rokiety, mantoletu i pierścienia. W 1979 roku został kanonikiem honorowym, a od 1982 roku był kanonikiem gremialnym Kapituły Metropolitalnej Warszawskiej. Został następnie jej prałatem kustoszem. Od 1993 roku był protonotariuszem apostolskim, czyli infułatem.
Ks. Król poświęcił się także pracy w katolickich mediach. Był przewodniczącym Rady Programowej miesięcznika "Wiadomości Archidiecezjalne Warszawskie", tygodnika "Przegląd Katolicki" i Katolickiego Radia Józef. Sekretarz Rady Kapłańskiej oraz członek Kolegium Konsultorów Archidiecezji Warszawskiej. Do roku 2006 był członkiem Rady Biskupiej Archidiecezji Warszawskiej i dziekanem dekanatu śródmiejskiego. W latach 1994-2008 był wikariuszem biskupim i przewodniczącym Wydziału Charytatywnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Pełnił też funkcję proboszcza parafii św. Karola Boromeusza na warszawskich Powązkach.
Od 1992 r. był proboszczem parafii Wszystkich Świętych. Na Mszach św., na których wygłaszał homilie, gromadziły się zawsze tłumy warszawiaków, przyjeżdżających do kościoła na Placu Grzybowskim nieraz z odległych dzielnic stolicy. Przyczynił się do renowacji i budowy wielu elementów świątyni: powstała w niej m.in. winda dla inwalidów, odnowiono schody, powstała też tablica ku czci Polaków ratujących Żydów w czasie okupacji.
W homiliach, które wygłaszał m.in. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela podczas Mszy św. za powstańców warszawskich i polskich żołnierzy oraz w intencji kombatantów, przypominał o potrzebie pamięci o patriotach, ale i wyrażania radości z wolnej ojczyzny.
Był jednym z najbliższych współpracowników Prymasa Polski Józefa Glempa. Podczas pielgrzymek Jana Pawła II do Polski aktywnie uczestniczył w przygotowaniu poszczególnych spotkań i uroczystości, których szczegóły konsultował z samym Ojcem Świętym. Wśród licznych funkcji, od 1996 r. był ponadto postulatorem procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki, którego był przyjacielem.
Od 31 marca 2000 r. ks. Król był kapelanem Warszawskiej Rodziny Katyńskiej. W 2001 r. został odznaczony medalem pamiątkowym i dyplomem honorowym członka Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W roku 2006 odznaczony został też orderem prymasowskim "Ecclesiae populoque servitium praestanti" i przeniesiony z probostwa na emeryturę z prawem rezydencji przy kościele Wszystkich Świętych.
Ks. infułat Zdzisław Król zginął w sobotę 10 kwietnia w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem, w drodze na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Miał 75 lat.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.