Ks. Zuziak rektorem Uniwersytetu Jana Pawła II
25 maja 2010 | 11:22 | jem Ⓒ Ⓟ
Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie wybrał dziś nowego rektora na lata 2010-2014. Nowym rektorem UPJPII został ks. dr hab. Władysław Zuziak, prof. UPJPII.
Nowy rektor, czteroletnią kadencję rozpocznie 1 września br. Ks. Zuziak jest filozofem. Od roku 2009 sprawuje funkcję prorektora ds. nauki, rozwoju i współpracy międzynarodowej.
Ks. Władysław Zuziak urodził się 7 lipca 1952 r. w Lipowej. W latach 1971-1977 studiował na Papieskim Wydziale Teologicznym, gdzie uzyskał magisterium z teologii. W 1985 r. podjął studia na Uniwersytecie Katolickim w Louvain-la-Neuve, ukończone doktoratem z filozofii. W roku 1993 otrzymał stypendium naukowe na Uniwersytecie Katolickim w Waszyngtonie. Stopień naukowy doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie etyki i filozofii człowieka uzyskał w 1999 r. Brał udział w sympozjach naukowych m.in. w Budapeszcie, Louvain, Meksyku, Nijmegen, Paryżu, Rzymie.
Od 1997 r. był prodziekanem Wydziału Filozoficznego PAT, w latach 2000-2006 dziekanem tego Wydziału. Ponadto jest członkiem ESSAT-u (European Society for the Study of Science and Theology), a w latach 2003-2008 przewodniczącym sekcji europejskiej COMIUCAP-u (Conférence Mondiale des Institutions Universitaires Catholiques de Philosophie).
Zainteresowania naukowe nowego rektora to: filozofia człowieka, etyka, personalizm, francuska filozofia refleksyjna. Ważniejsze publikacje jego autorstwa to: „Dojrzewanie świadomości refleksyjnej w filozofii moralnej Georgesa Bastide’a i Jeana Nalberta”, (Kraków 1998); „Społeczne perspektywy etyki” (Kraków 2006); „Wokół tożsamości człowieka” (red.), (Kraków, 2006).
Ksiądz prof. Władysław Zuziak zastąpi na stanowisku rektora ks. prof. Jana Macieja Dyducha, który przez dwie kadencje pełnił tę funkcję.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.