Ksiądz i rabin o Bożym Narodzeniu i święcie Chanuka
24 listopada 2015 | 12:27 | dziar / br Ⓒ Ⓟ
„Jedyne takie Chanukowe Rekolekcje Adwentowe” – tak określają je pomysłodawcy, a będą to dwa spotkania poprowadzone przez rabina Stanisława Wojciechowicza i ks. Grzegorza Michalczyka, które zaplanowano 30 listopada i 1 grudnia w Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu im. Jana Karskiego w Kielcach.
W kamienicy przy ul. Planty 7, gdzie miały miejsce tragiczne wydarzenia tzw. pogromu kieleckiego z 1946 r., rabin i ksiądz wprowadzą uczestników kieleckich spotkań w symbolikę Chanuki i święta Bożego Narodzenia. Przewidziane jest także wspólne śpiewanie psalmów.
Rabin Stanisław Wojciechowicz jest rabinem reformowanym z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie. Studiował w Stanach Zjednoczonych i Izraelu, od października 2010 mieszka w Polsce.
Ks. Grzegorz Michalczyk jest krajowym duszpasterzem środowisk twórczych, rektorem kościoła pw. św. św. Andrzeja Apostoła i Alberta Chmielowskiego w Warszawie.
Święto Chanuka obchodzone jest na pamiątkę zwycięstwa Machabeuszy nad Grekami. Po pokonaniu najeźdźców w grudniu 164 roku przed Chrystusem Żydzi ponownie poświęcili Świątynię w Jerozolimie, w której grecki władca wprowadził kult jednego z hellenistycznych bóstw. Niewielka ilość czystej rytualnie oliwy po rekonsekracji Świątyni Jerozolimskiej paliła się przez osiem dni.
Najważniejszym rytuałem święta jest zapalanie świateł: jednego pierwszego dnia święta, dwóch – drugiego itd. aż do ósmego, kiedy to zapalane jest osiem świateł. Do rytuału używany jest charakterystyczny świecznik (zwany chanukija) z dziewięcioma ramionami, z których jedno spełnia rolę pomocniczą, gdyż od niego w kolejności od prawej do lewej zapala się pozostałe świece.
W tym roku Chanuka rozpocznie się 7 grudnia i potrwa osiem dni. Każdego z nich zapalana jest kolejna świeca.
Żydowskie dzieci tradycyjnie otrzymują podarunki. Lampki chanukowe zawiesza się w drzwiach wejściowych od ulicy lub stawia w oknie, by swoim blaskiem głosiły cud przechodniom. Chanuka – Święto Światła, to jedno z najradośniejszych świąt żydowskich.
Spotkania w kamienicy Planty 7 rozpoczynają się o godz. 18, wstęp wolny.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.