„Ksiądz też człowiek” − historie trzech znanych duszpasterzy z pasją
25 sierpnia 2016 | 10:13 | msz Ⓒ Ⓟ
„Ksiądz też człowiek, czyli trzy historie o pasji w pasji” – to wywiady rzeki ze znanymi duszpasterzami, łączącymi ewangelizację ze swoimi pasjami. Księża Jakub Bartczak, Michał Misiak i o. Ezechiel Lasota opowiadają Michałowi Bondyrze o życiowych doświadczeniach, młodzieńczych zainteresowaniach, o swojej drodze do kapłaństwa i powołaniu, które realizują na co dzień.
– Dziś dużo mówi się w mediach o księżach w negatywnym kontekście. Chciałem pokazać księży, którzy, wybierając drogę powołania, nic nie stracili ze swojego człowieczeństwa, a wręcz przeciwnie – dzięki kapłaństwu odzyskali młodzieńczą pasję sprzed seminarium – mówi Michał Bondyra.
Każdy z bohaterów, zanim wybrał seminarium, prowadził inne życie, miał inne pasje. Autor książki podkreśla, że jego rozmówcy są nieszablonowi. – To ludzie z krwi i kości, mają swoje problemy i ograniczenia, zalety i wady, ale mają też ogromny potencjał. Przeszli okres buntu, a do kapłaństwa doszli poprzez wewnętrzną walkę – zaznacza.
Księdza Jakuba Bartczaka fascynował hip-hop, żył w świecie rapsów, tworzonych na wrocławskim Biskupinie. „Mane” nie stronił od imprez, koncertów, zabawy, ale − jak sam przyznaje − co niedzielę była „msza, o której zawsze przypominała mama”. Decyzję o pójściu do seminarium jego brat skomentował słowami: „Kuba, nikomu tego nie mów, bo będzie siara na osiedlu”. Ks. Kuba, prekursor hip-hopu w Polsce, w szczery sposób opowiada o rozterkach i pokusach, jakie nim targały podczas studiów w seminarium, o tym, że z Bogiem nie można żyć na kocią łapę, o swojej posłudze w szpitalu i o tworzeniu rapsów o Bogu.
Kolejny bohater książki, ks. Michał Misiak, znany jest przede wszystkim z organizowania modlitw przed sklepem z dopalaczami i spowiedzi w dark roomach. Bierze udział w maratonach, trenował parkour, ćwiczył jazdę na desce. Dorastał w Tomaszowie Mazowieckim, w pełnej, pobożnej rodzinie. Głos powołania usłyszał w trzeciej klasie szkoły podstawowej, jednak zanim wstąpił do seminarium, przeżył okres buntu – od lewackiego punka do narodowców. Jego droga do powołania trwała siedem lat. Rok spędził w benedyktyńskiej wspólnocie w Biskupowie, niedaleko granicy z Czechami. „Zrozumiałem, że pierwszym, który musi się nawrócić i wyciągnąć belkę ze swojego oka w tym seminarium, jestem ja sam” − wspomina. Dziś czuje się szpadlem w rękach Boga, który „nieraz ubłocony (…) i tak przekopie Jego ogród”. Jest przekonany, że „posługa kapłańska to zajęcie całodobowe”.
W swoim rodzinnym mieście − Ozorkowie − zapowiadał się na piłkarski talent. O. Ezechiel Lasota miał zostać sławnym piłkarzem. Takie było marzenie jego ojca. W piątej klasie szkoły podstawowej trafił do ŁKS-u, trenował w Bzurze, dostał powołanie do kadry Polski do lat 16, podjął jednak decyzję, by zostać zakonnikiem. Wstąpił do bernardynów, ale dziś też występuje w kadrze piłkarskiej. „Mocno zaufałem Panu Bogu i wybrałem powołanie kapłańskie kosztem kariery piłkarskiej. On oddał mi to w dwójnasób: z jednej strony jestem kapłanem, zakonnikiem − robię to, co zawsze chciałem; z drugiej − mogę realizować swoją pasję piłkarską i to na dobrym poziomie, grając w kapłańskiej reprezentacji Polski” − podkreśla o. Ezechiel.
Każdą rozmowę kończy rozdział zatytułowany „Tematy tabu”. Padają w nim pytania o „życie pod kloszem”, sprawy materialne, pieniądze, miłość, seksualność czy celibat. Udzielone odpowiedzi wymykają się spod zwyczajowo przyjętych ram, są intrygujące, a nawet kontrowersyjne. – Nie bałem się poruszać niewygodnych kwestii, których ludzie unikają w rozmowach z księżmi, ale uznałem, że trzeba zapytać samych zainteresowanych, by pokazać księży nie jako herosów, ale jako ludzi, którzy mają wiarę, trwają w kapłaństwie, a talenty i dary od Boga wykorzystują do tego, by ich kapłaństwo było pełniejsze – podkreśla Bondyra.
W książce nie brakuje też świadectw osób świeckich opowiadających o bohaterach wywiadów.
Michał Bondyra, „Ksiądz też człowiek, czyli trzy historie o pasji w pasji”, Wydawnictwo Święty Wojciech 2016.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.