Księga Jeremiasza podczas Verba Sacra
03 października 2023 | 12:56 | msz | Poznań Ⓒ Ⓟ
Wybitny aktor Teatru Nowego w Poznaniu Zbigniew Grochal przeczyta fragmenty Księgi Jeremiasza w poznańskiej katedrze w niedzielę 8 października. Będzie to kolejna prezentacja w ramach nowego cyklu Verba Sacra – Biblia Trzeciego Tysiąclecia. Stary i Nowy Testament czytany jest od początku, księga po księdze, z udziałem polskich aktorów i w nowej oprawie muzycznej.
„Czytając Jeremiasza, zadajemy sobie pytanie, czy krzyk proroka i wołanie o nawrócenie byłyby przez nas współczesnych jeszcze słyszane. A gdyby nawet były słyszane, czy nie byłyby wyśmiane i odrzucone” – mówi KAI Przemysław Basiński, pomysłodawca cyklu.
W komentarzu biblijnym ks. prof. dr hab. Janusz Nawrot podkreśla, że w historii Izraela jako ludu Bożego prorok Jeremiasz zajmuje miejsce szczególne.
„Jest bodaj najbardziej tragicznym prorokiem, któremu przyszło żyć w najbardziej smutnych czasach całkowitego odchodzenia narodu wybranego od swego Boga” – czytamy w komentarzu.
Kierownik Zakładu Nauk Biblijnych Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zwraca uwagę na tekst o powołaniu Jeremiasza na urząd prorocki, czego ten od początku nie akceptował i wszelkimi sposobami pragnął uniknąć. „Bóg jednak w swej mądrości, uznając jego przydatność nie zgodził się z próbą ucieczki, zapewniając zarazem o swej przy nim stałej obecności. Ta zaś była absolutnie niezbędna, skoro już na samym początku prorok musiał wygłaszać niemiłe dla słuchaczy słowa o ich niewierności Bogu” – zauważa komentator.
Biblista zaznacza, że „ciągłe stawanie naprzeciw zbuntowanych rodaków i konieczność głoszenia twardego przesłania szybko doprowadziły Jeremiasza do całkowitego wyczerpania i upadku ducha, czego nie omieszkał wypomnieć Bogu w tzw. improperiach, słynnych żalach i skargach jego duszy na swój ciężki los”.
Ks. prof. Nawrot wskazuje również na ważną zapowiedź zawarcia nowego przymierza między Bogiem a Jego ludem oraz przyszłego odbudowania miasta i kraju po powrocie Izraelitów z niewoli. „Zapowiedź ta pozwoliła ludowi wytrwać w wierze w Boga jakże sprawiedliwego, lecz ponad wszystko miłosiernego, który po odbyciu niemal 40-letniej pokuty w Babilonie dał nadzieję na powrót do ziemi rodzinnej” – czytamy w komentarzu.
Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Zespół Muzyki Sakralnej Lumen pod kierownictwem Zbigniewa Małkowicza.
Niedzielna prezentacja Verba Sacra odbędzie się o godz. 16.30. Wstęp wolny.
Ogólnopolski cykl „Verba Sacra” zapoczątkował 23 stycznia 2000 roku Gustaw Holoubek. Wybitny polski aktor zmarły w 2008 r. recytował wówczas fragmenty Księgi Koheleta oraz Pieśni nad Pieśniami w przekładzie tzw. Biblii Poznańskiej.
Od tego czasu teksty Biblii Tysiąclecia, Biblii Poznańskiej, Biblii ks. Jakuba Wujka, Ojców Kościoła oraz literaturę religijną prezentowało ponad 100 aktorów, m.in. Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Krzysztof Kolberger, Maja Komorowska, Halina Łabonarska, Danuta Stenka, Zbigniew Zapasiewicz. Byli też wykonawcy spoza środowiska aktorskiego: Wspólnoty Jerozolimskie, klerycy Seminarium Duchownego, szafarze, artyści i rodziny poznańskie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.