Księga Sędziów podczas „Verba Sacra”
25 września 2011 | 18:40 | msz Ⓒ Ⓟ
Wybitny polski aktor teatralny i filmowy Henryk Talar przeczytał Księgę Sędziów podczas niedzielnej prezentacji „Verba Sacra” w poznańskiej bazylice archikatedralnej. Wśród uczestników niedzielnej prezentacji była dr Wanda Błeńska, lekarka, opiekująca się przez czterdzieści lat osobami trędowatymi w Ugandzie.
W komentarzu biblijnym prof. Urszula Szwarc z KUL podkreśliła, że choć „Księga Sędziów tradycyjnie nazywana bywa księgą historyczną, to określenie to jest w pewnej mierze jednak mylące”.
– W pewnym stopniu uczy ona historii, ale nade wszystko uczy poprzez nią, czyniąc z niej rodzaj nośnika nauki o rzeczywistości nadprzyrodzonej, sięgającej poza doczesność – zauważyła kierownik Katedry Filologii Biblijnej KUL.
Prof. Szwarc odniosła się do samej nazwy księgi. – Traktuje ona o działalności tych mężów Bożych, których Bóg wybrał do tego, by przywrócili pierwotny – przez Niego postanowiony porządek – stwierdziła wykładowczyni KUL.
Zwróciła też uwagę na przesłanie zawarte w Księdze Sędziów, które uzmysławia potrzebę nieustannego odczytywania otaczającej nas rzeczywistości: zdarzeń, napotkanych ludzi, ich zachowań i słów, zjawisk natury, jako „pouczenia, które Bóg nieprzerwanie do nas kieruje”. Działanie wymierzone w tego, kto realizuje Bożą wolę, jest w istocie przeciwstawianiem się samemu Bogu i prowadzi do nieuchronnej tragedii.
Uczestnicy niedzielnej prezentacji usłyszeli też m.in. „Requiem” W.A. Mozarta i „Siedem ostatnich słów Chrystusa na krzyżu” J. Haydna w wykonaniu kwartetu smyczkowego Musicarius.
W ramach specjalnej promocji, pół godziny przed prezentacją, o swojej pasji misyjnej i doświadczeniach misyjnych z Ziemi Świętej i Wyspy Zielonego Przylądka (Cabo Verde) opowiadali studenci należący do Akademickiego Koła Misjologicznego działającego przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz członkowie Stowarzyszenia „Misje Tam i z Powrotem”.
Gościem specjalnym towarzyszącym młodym zaangażowanym na rzecz misji była dr Wanda Błeńska. Lekarka, która od 1950 roku pracowała wśród trędowatych w Ugandzie, miejscowości Buluba nad jeziorem Victoria, w październiku będzie obchodzić 100. urodziny. Dr Błeńska odważnie pomagała trędowatym, nie zakładając rękawiczek podczas leczenia, by chorych nie przestraszyć i nie zniechęcić. Dzięki niej tysiące ludzi zostało wyleczonych, a mieszkańcy Buluby nazwali ją Matką Trędowatych.
Niedzielna prezentacja „Verba Sacra” była już 116. Ogólnopolski cykl w reżyserii Przemysława Basińskiego prezentowany jest od 2000 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.