Drukuj Powrót do artykułu

Księża Janusz Mastalski i Franciszek Ślusarczyk biskupami

03.12.2018 , pgo, Kraków Ⓒ ℗

Sample Fot. BP AK

Ojciec Święty mianował dwóch nowych biskupów pomocniczych archidiecezji krakowskiej w osobach ks. Franciszka Ślusarczyka oraz ks. Janusza Mastalskiego. Przydzielone im zostały  stolice tytularne Cillio i Noba.

Biskup nominat ks. prof. Janusz Mastalski urodził się 4 maja 1964 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 21 maja 1989 roku rodzinnym mieście. Przez pierwsze dwa lata posługiwał jako wikariusz w Gdowie, a w latach 1991-1994 w parafii św. Szczepana w Krakowie.

W 1998 roku uzyskał tytuł doktora na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, a w 2003 roku habilitację. W 2009 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych. W latach 2008-2014 pełnił funkcję dziekana wydziału nauk społecznych UPJPII. Następnie objął stanowisko prorektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Od 2017 roku jest rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. Nominację biskupią otrzymał w 54. roku życia i 29. roku kapłaństwa.

Biskup nominat ks. prał. Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 roku w Dobczycach. Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984 roku. Przez pierwsze lata kapłaństwa posługiwał jako wikariusz najpierw w Żywcu-Zabłociu (1984-1988), a następnie w Wieliczce (1988-1989).

W latach 1990- 1997 pełnił funkcję prefekta w Wyższym Seminarium Duchownym, a następnie od 1997 roku do 2002 był vice rektorem w WSD. Od 2014 roku jest rektorem Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, gdzie od 2002 roku pełnił funkcję vice rektora. W 2016 roku został mianowany misjonarzem Bożego Miłosierdzia. Nominację biskupią otrzymał w 60. Życia i 34. roku kapłaństwa.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.