Księża Przemysław Gawlas i Jakub Kuliński laureatami „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”
05 stycznia 2025 | 21:43 | rk | Oświęcim Ⓒ Ⓟ
Księża Przemysław Gawlas i Jakub Kuliński, kierujący duszpasterstwem służby liturgicznej diecezji bielsko-żywieckiej, organizatorzy licznych rekolekcji, warsztatów i pielgrzymek, zaangażowani w kształtowanie duchowości młodych, zostali laureatami „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”. 5 stycznia br bp Roman Pindel wręczył tę nagrodę już po raz dziewiąty w Oświęcimiu. Uhonorowanie laureatów wiązało się z przekazaniem kopii figurki „Matki Bożej zza drutów” z harmęskiego kościoła, symbolu nagrody za działalność ewangelizacyjną i apostolską.
W niedzielny wieczór zaprezentowano dziewięć nominacji do nagrody – od osób indywidualnych przez wspólnoty, świeckich po osoby życia konsekrowanego i kapłanów.
Zanim ks. Piotr Hoffmann, dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii bielsko-żywieckiej, który jest również członkiem i przewodniczącym Kapituły wyłaniającej laureatów, odczytał nazwiska wyróżnionych, bp Roman Pindel zauważył, że wśród nominowanych do „Nagrody Świętego Maksymiliana” są osoby, które w różny sposób, a czasem niezwykle podobny sposób do patrona tego wyróżnienia, inspirują innych do dobra.
„Inspirują do głoszenia Ewangelii i zaangażowania. Niektórzy z nich czynią to w sposób niezwykle heroiczny. Dobrze, że są i że pretendują do tej nagrody, ponieważ w wielu aspektach przypominają św. Maksymiliana. Gratuluję Państwu!” – podkreślił hierarcha.
Ks. Gawlas, odbierając nagrodę, zaznaczył, że traktuje ją jako wyróżnienie całego środowiska duszpasterstwa liturgicznego.
„Ta nagroda nie jest dla mnie ani dla księdza Jakuba – to nagroda przede wszystkim dla tych młodych, wspaniałych ludzi, którzy są tutaj z nami. To przedstawiciele diakonii liturgicznej z różnych parafii naszej diecezji, którzy wspierają nas każdego dnia, aby to duszpasterstwo mogło działać i rozwijać się” – powiedział, zapraszając na scenę młodych przedstawicieli LSO.
„Chylimy czoła przed wszystkimi nominowanymi, bo wielu z nich posługuje w diecezji od lat. My, być może, działamy krócej, ale ksiądz biskup powiedział, że to wyróżnienie powinno nas jeszcze bardziej zmobilizować do pracy i dalszego zaangażowania” – dodał, przyznając, że praca z młodzieżą to wymagające, ale piękne zadanie.
„Jednak mamy wspaniałych młodych ludzi, dzięki którym świat zyskuje więcej nadziei. Ci młodzi są tutaj na scenie – choć, prawdę mówiąc, ta scena wydaje się zbyt mała, bo ich jest naprawdę wielu. To nasi ministranci i członkowie służby liturgicznej, którzy każdego dnia są blisko ołtarza, starając się być ogniwami nadziei w swoich parafiach, szkołach i rodzinach” – podkreślił.
Księża Przemysław Gawlas i jego zastępca Jakub Kuliński koordynują działalność duszpasterstwa służby liturgicznej. Jest to jedno z najlepiej funkcjonujących duszpasterstw w diecezji bielsko-żywieckiej.
Organizują warsztaty liturgiczne, kursy ministrantów, rekolekcje, pielgrzymki i inne wydarzenia. Wśród ich inicjatyw są „Liturgiczny Survival”, wyjazdy na Festiwal Młodych do Medjugorje i Rzymu, a także spotkania formacyjne w parafiach. Kapłanów charakteryzuje ogromna pasja i profesjonalizm w koordynacji działań liturgicznych.
Zgłaszający kandydatury do nagrody wikariusz generalny ks. Marek Studenski podkreślił, że istnieje w diecezji grupa obecnych kapłanów, którzy zapytani o to, kto miał wpływ na ich wybór drogi życiowej, wskazują na księdza Przemysława Gawlasa.
W tym roku nominowanymi do nagrody były też osoby i grupy, które poprzez swoje zaangażowanie i działalność znacząco wpływają na życie społeczności lokalnych oraz ewangelizację – Bractwo Trzeźwości przy parafii św. Maksymiliana, Andrzej Brandys, który przez 25 lat z oddaniem pełnił funkcję kościelnego w kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Nickulinie należącej do parafii w Rajczy, Magdalena Jodłowska, dyrektor parafialnego przedszkola katolickiego przy parafii św. Stanisława BM w Andrychowie, siostra Honorata Klonowska, kierująca Domem Pomocy Społecznej Zgromadzenia Sióstr Służebniczek w Skoczowie, Koło „Misyjna Jutrzenka” ze Skoczowa, działająca w Caritas Anna Tomaszek z parafii w Radziechowach, organizatorka żywieckiej pielgrzymki na Jasną Górę Marta Wolska z konkatedralnej parafii oraz Izabela Żwak z parafii w Puńcowie, która organizuje koncerty charytatywne na rzecz hospicjum.
Gala w Oświęcimskim Centrum Kultury rozpoczęła się wykładem Teresy Wontor-Cichy z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Badaczka, historyk i pracownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu, autorka licznych publikacji poświęconych historii obozu Auschwitz, przybliżyła historię Stanisławy Leszczyńskiej, przedwojennej położnej, która po osadzeniu w obozie Auschwitz-Birkenau ratowała życie nowonarodzonych dzieci. Na koniec odbyła się projekcja dokumentu filmowego poświęconego tej kandydatce na ołtarze.
Oryginał figurki, której kopia stanowi nagrodę, znajduje się w kaplicy „Matki Bożej zza drutów” w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Rzeźba ta powstała w KL Auschwitz w 1940 r. jako dzieło więźnia Bolesława Kupca (nr 792), wyraz wdzięczności wobec ks. Władysława Grohsa za wsparcie dla więźniów. Z czasem została przekazana franciszkanom w Harmężach jako miejsca, które najlepiej oddaje jej symbolikę.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.