Drukuj Powrót do artykułu

Księża seniorzy mają swoją kaplicę

17 grudnia 2018 | 12:15 | rm | Radom Ⓒ Ⓟ

Księża seniorzy diecezji radomskiej mają odnowioną kaplicę. Mieści się ona w jednym ze skrzydeł radomskiego seminarium duchownego. Prace remontowe trwały pół roku. Projektantką wystroju wnętrza jest siostra Maristella Sienicka, która w swoim dorobku artystycznym ma projekty wnętrz wielu kościołów i kaplic w USA, Meksyku, Rosji, Ukrainie, Włoszech i w Polsce.

Ks. Mariusz Turczyk, dyrektor Domu Księży Seniorów poinformował, że prace remontowe rozpoczęły się na początku lipca 2018 roku. Polegały na wymianie podłogi, ułożono nowe płytki, wykonano również stolarkę, w tym nowe ławki i konfesjonały. – Pojawiły się dwa nowe obrazy Jezusa Miłosiernego i Matki Bożej Częstochowskiej. Umieszczono też płaskorzeźby na zewnątrz kaplicy. Odnowiono także żyrandole – wylicza ks. Turczyk.

Dodaje, że pierwotnie kaplica służyła klerykom. Jednak od kilkunastu lat modlą się w niej księża emeryci. Remont został sfinansowany również dzięki ofiarom podopiecznych Domu Księży Emerytów.

Prace stolarskie koordynował ks. Kazimierz Mąkosa. – Wykonaliśmy odpowiednio wyprofilowane ławki. Dopinamy wszystko do końca, by czuć się dobrze w kaplicy. Czekamy obecnie na Pana Jezusa, bo mamy nowe tabernakulum – powiedział ks. Mąkosa.

Podopiecznym Domu Księży Seniorów jest także ks. Mieczysław Deka. – Myśl o remoncie kaplicy zrodziła się 5 lat temu. Zobowiązałem się do przekazania ofiary na rozpoczęcie prac. Tak to się zaczęło. Patrząc na ukończone dzieło jestem bardzo zadowolony. Kaplica posłuży na wiele lat – powiedział były proboszcz starachowickiej parafii Niepokalanego Poczęcia NMP.

Kaplicę poświęcił biskup Henryk Tomasik. – Potrzebne jest głębokie doświadczenie bliskości Boga. Temu służy miejsce święte. Takim miejscem jest także ta kaplica, w której możemy doświadczać bliskości Boga i łączyć nasze myśli i serca – mówił ordynariusz radomski.

Dom Księży Seniorów w Radomiu istnieje od listopada 2003 roku. Mieści się on w jednym ze skrzydeł radomskiego seminarium duchownego. Środki na adaptację placówki pochodziły ze zbiórki księży diecezji radomskiej. Dom poświecił ówczesny biskup radomski Zygmunt Zimowski. Obecnie przebywa w nim 36 księży emerytów.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.