Drukuj Powrót do artykułu

Kto jest moim bliźnim?

08 stycznia 2018 | 15:15 | Warszawa / Stanisław Tasiemski OP / mz Ⓒ Ⓟ

14 stycznia po raz 104. Kościół obchodzi Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Przy tej okazji papież Franciszek zachęca nas do rachunku sumienia i podejmowania działań na rzecz przyjmowania, chronienia, promowania i integrowania przybywających do nas osób.

Wyraźnie wskazuje, że chodzi tutaj o nasze człowieczeństwo, godność zarówno przybyszów, jak i tych, którzy otwierają im swoje serca i domy. Wszyscy bowiem, niezależnie od rasy, narodowości i kultury, jesteśmy stworzeni na Boży obraz i podobieństwo, i mamy postrzegać siebie jako bracia i siostry. Kościół wyraźnie podkreśla odpowiedzialność władz politycznych zarówno za zapewnienie gościnności przybyszom, jak i bezpieczeństwa swoim obywatelom. Nie wchodząc w ich kompetencje, przywołuje zasady humanitaryzmu i braterstwa, które tkwią u podstaw każdego zgodnego i spoistego społeczeństwa.

Czytaj także: Orędzie papieża na Światowy Dzień Pokoju

Nie możemy zamykać się na głos Boga pytającego: „Gdzie jest brat twój, Abel?” (Rdz 4, 9). Istnieją bowiem także grzechy zaniedbania, obojętności. Będąc świadomymi dramatycznych losów naszych rodaków, którzy na przestrzeni wieków znajdowali gościnność na obcej ziemi, jak i bogatego dziedzictwa gościnności, jaką znajdowali u nas cudzoziemcy, sami musimy odpowiedzieć na pytanie: „A kto jest moim bliźnim?” (Łk 10, 29).

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.