Kto nigdy nie żył: Żebrowski jako ksiądz chory na AIDS
05 lipca 2006 | 14:01 | im //mr Ⓒ Ⓟ
Film „Kto nigdy nie żył”, opowiadający o księdzu chorym na AIDS wejdzie we wrześniu na ekrany polskich kin. Reżyserem jest Andrzej Seweryn, zaś w roli głównej występuje Michał Żebrowski.
Premiera filmu o zmaganiach młodego duszpasterza narkomanów, który dowiaduje się, że jest zarażony wirusem HIV miała miejsce 1 lipca podczas festiwalu filmowego w Moskwie.
Temat poruszony w filmie Seweryna – AIDS – rzadko jest podejmowany w polskiej sztuce filmowej. Do tego twórcy obrazu ustawili poprzeczkę jeszcze wyżej, bowiem choroba dotyka księdza. Widz nie dowiaduje się w jaki sposób młody duszpasterz narkomanów mógł się zarazić – na pewno nie chodzi o kontakty seksualne lub transfuzję krwi. Sugeruje się jedynie, że ksiądz mógł się zarazić podczas trzyletniej pracy w Afryce, ale także nie wiadomo w jakich okolicznościach. To tajemnicze, niezawinione zarażenie duszpasterza, który jest dobrym człowiekiem i księdzem zaangażowanym w posługę wśród narkomanów wydaje się próbą, którą musi przejść jak biblijny Hiob – postać wielokrotnie tu przywoływana.
W odbiorze filmu może przeszkadzać wielość problemów i tematów, które ten jedynie dotyka. Praca księży z trudną młodzieżą, z narkomanami, konflikt młodego kapłana z hierarchią, której nie podobają się niestandardowe metody duszpasterskie, nietolerancja społeczeństwa i brak wiedzy o nosicielach HIV, postrzeganie księży jako osób doskonalszych od „zwykłego” człowieka, kwestia posłuszeństwa duchownych i ich roli w społeczeństwie – o tym wszystkim mówi się w filmie, ale niejako przy okazji, pobieżnie. Żaden z poważnych tematów, wymagających głębokiej analizy, nie został tu przedstawiony w pełni.
Film opowiada o księdzu Janie, ale głównie w kontekście jego choroby i zmagania się z myślą o czekającej go śmierci. Niewiele miejsca poświęca się jego pracy duszpasterskiej – wiadomo, że bardzo się w nią angażował i że jest potrzebny swoim podopiecznym, ale widzimy go przy tej posłudze zaledwie w kilku pierwszych minutach filmu. Obecność narkomanów w kościele, ich prowokacyjne i nietypowe zachowanie młodzieży drażni proboszczów i biskupa, dlatego ks. Jan zostaje „zesłany” do Rzymu na studia, czemu się początkowo buntuje, ale ten konflikt także zarysowany jest w zaledwie jednej scenie.
Dopiero informacja o tym, że młody kapłan jest zarażony wirusem HIV, staje się hasłem do rozwinięcia problemu zmagania się z własną słabością, zwątpieniem, utratą wiary i szukaniem odpowiedzi na pytanie: dlaczego właśnie mnie to spotyka? Ks. Jan porzuca duszpasterstwo i młodych narkomanów, choć kilka dni wcześniej gotów był odwoływać się do najwyższych władz kościelnych, by walczyć o prawo do opiekowania się nimi…
„Kto nigdy nie żył” nie jest filmem o duszpasterstwie narkomanów, nie jest także filmem o księdzu zajmującym się narkomanami. Jest filmem o duchownym, którego choroba wystawia na próbę jego wiarę, nadzieję i miłość do drugiego człowieka.
Film powstał dość szybko, bo zaledwie w 29 dni. Zdjęcia kręcono m.in. w pocysterskim klasztorze księży salezjanów w Lądzie nad Wartą. Zdjęcia rozpoczęto 1 września 2005 roku. Autorem scenariusza jest Maciej Strzembosz, reżyserował Andrzej Seweryn. Muzykę skomponował Jan Kaczmarek, a autorem zdjęć jest Piotr Wojtowicz. W roli głównej wystąpił Michał Żebrowski, w jednej z drugoplanowych znany muzyk Robert Janowski. Premierę zaplanowano na wrzesień 2006 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.