Kto wzywa imienia Boga, by zabijać, jest bluźniercą
12 lipca 2019 | 17:50 | pb (KAI/askanews.it) | Watykan Ⓒ Ⓟ
Kto wzywa imienia Boga, by zabijać, jest bluźniercą – przekonuje papież Franciszek z okazji 25. rocznicy zamachu na siedzibę Żydowskiego Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy w Argentynie (AMIA) w Buenos Aires 18 lipca 1994 r. Zginęło wówczas 85 osób, a 200 było rannych. O przygotowanie i przeprowadzenie zamachu prokuratora oskarżyła rząd Iranu i szyickie ugrupowanie Hezbollah. W 2014 r. Izrael ogłosił, że większość sprawców zamachu została zabita przez służby specjalne.
W liście wysłanym do Jorge Knoblovitsa, kierującego Delegaturą Argentyńskich Stowarzyszeń Żydowskich (DAIA) Franciszek zapewnił, że jak co roku 18 lipca jego serce jest przy bliskich ofiar, modli się za rannych i „o wieczny odpoczynek dla tych, którzy stracili życie w tym akcie szaleństwa”.
– Ale to szaleństwo nie ograniczyło się do Argentyny. Zbyt często w ciągu tych 25 lat widzieliśmy, jak w imię religii odbiera się życie i nadzieję. Ta „trzecia wojna światowa w kawałkach” nie zna granic i ukazała swą okrutną twarz na Wschodzie i Zachodzie. Sprawiła, że żony stały się wdowami, synowie i córki – sierotami; a wszystko to w imię Boga, bluźnierczo posługując się imieniem Boga – wskazał papież.
Jednak „dobrze wiemy, iż to nie religia podburza i prowadzi do wojny, lecz ciemność w sercach tych, którzy popełniają irracjonalne czyny”. – Bóg wezwał nas, byśmy żyli jak bracia, a to braterstwo nas obejmuje i jednoczy ponad wszelkimi granicami geograficznymi lub ideologicznymi. Wszyscy tworzymy wielką rodzinę ludzką; tę świadomość bycia braćmi powinniśmy przekazać, wraz z wartościami szacunku i tolerancji, następnym pokoleniom – napisał papież.
Dodał, że „Bóg stworzył nas równymi w prawach, ale także w obowiązkach i w godności”. Dlatego „pokój nie powinien być tylko naszym prawem”, lecz również „jego budowa powinna być naszym obowiązkiem”.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.