KUL: 10-lat Dziennikarstwa i Komunikacji społecznej
14 listopada 2018 | 15:07 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ
Studia dziennikarskie na KUL obchodzą 10-lecie istnienia. Pomysłodawcą stworzenia studiów medialnych o. był prof. Leon Dyczewski. Z okazji jubileuszu w dniach 14-15 listopada br. odbywa się konferencja „Jakie media?”. Prelegenci podejmą dyskurs naukowy poświęcony mediom, ich zmieniającym się sposobom działania, pełnionym rolom i funkcjom, a także znaczeniu mediów we współczesnym świecie.
W rozmowie z KAI dyrektor Instytutu, prof. Justyna Szulich-Kałuża, podsumowała dekadę studiów dziennikarskich na katolickiej uczelni. – To był czas dynamicznego rozwoju i pasm sukcesów. Nasze studia są wciąż popularne wśród studentów, a absolwenci odnajdują się na medialnym rynku pracy – tłumaczyła profesor.
Zdradziła, że Instytut czekają poważne zmiany. – Wkrótce nasz Instytut wróci do Campusu Głównego KUL. Przy okazji budowane jest nowe centrum medialne, które stanie się zapleczem praktycznego uczenia dziennikarskiego fachu – dodała Szulich-Kałuża.
Tym, co wyróżnia nasz Instytut wśród innych ośrodków, jest aksjologia, osadzenie w wartościach – powiedział KAI ks. dr Marek Pytko, wykładowca etyki dziennikarskiej. – Obrona wartości jest największym wyzwaniem we współczesnej kultury zachodniej. Coraz częściej spycha się dobro, prawdę i piękno poza przekaz medialny. Dlatego tak kluczowe jest kształcenie dziennikarzy o mocnym kręgosłupie moralnym – powiedział teolog i medioznawca.
Pomysłodawcą i organizatorem Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji społecznej KUL jest zmarły w 2016 r. o. prof. Leon Dyczewski – franciszkanin, socjolog i medioznawca. Pierwszym dyrektorem Instytutu został prof. Karol Klauza – teolog, medioznawca i dziennikarz. W Instytucie wykładali, m.in. Maciej Łętowski, Andrzej Jurga, Stanisław Jędrzejewski czy Leszek Mądzik.
Przez 10 lat Instytut wykształcił 988 absolwentów. Wielu z nich podjęło prace w redakcjach, agencjach reklamowych i urzędach państwowych. Obecnie w Instytucie kształci się 200 studentów na studiach stacjonarnych I i II stopnia.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.