KUL: były prorektor, prof. Kiczuk, odznaczony orderem św. Sylwestra
11 czerwca 2010 | 18:24 | mj Ⓒ Ⓟ
Prof. Stanisław Kiczuk, były prorektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, został odznaczony Orderem Rycerskim św. Sylwestra oraz Medalem za Zasługi KUL. Uroczystość odbyła się podczas obchodów święta patronalnego uczelni, 11 czerwca, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Order Rycerski św. Sylwestra, który nadaje Ojciec Święty osobom świeckim za zasługi dla Kościoła, wręczył laureatowi abp Józef Życiński, Wielki Kanclerz KUL, w kościele akademickim, gdzie odbyła się Msza św. rozpoczynająca uroczystości. Dokument ogłaszający przyznanie orderu oraz związanych z nim przywilejów podpisał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Tarcisio Bertone.
W Polsce godność Rycerza zakonu św. Sylwestra otrzymali m.in. Bogdan Zdrojewski od Jana Pawła II, a od Benedykta XVI – były rektor UAM Stefan Jurga, a także prof. Tomasz Trojanowski z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
Mszy św. w kościele akademickim przewodniczył ordynariusz opolski bp Andrzej Czaja. Nawiązując do zakończenia Roku Kapłańskiego przypomniał, że, jak mówił św. Jan Vianney, kapłaństwo to miłość serca Jezusowego. "Powinniśmy stale żyć mocą tego kapłaństwa, to znaczy miłością Chrystusa, stale rozwijać wiarę w moc kapłaństwa, która nie pochodzi z nas i nie jest z tego świata, ale od Boga" – mówił. Podkreślał wagę zakorzenienia w modlitwie kapłanów i prosił zgromadzonych o modlitwę za księży wszystkich.
Biskup zwrócił uwagę, że uczelni będzie się wieść dobrze zawsze wtedy, ilekroć tworzący ją ludzie będą starali się być dobrymi chrześcijanami. "Nie musimy się obawiać o losy uczelni, jeśli będziemy starali się żyć na miarę godności dziecka Bożego, którym jesteśmy" – zauważył bp Czaja.
Rozpoczynając uroczystość w auli uniwersyteckiej rektor uczelni, ks. prof. Stanisław Wilk, przywołał słowa Benedykta XVI z przemówienia do przedstawicieli czeskiego świata akademickiego, kiedy to papież wzywał do odzyskania idei „formacji integralnej opartej na jedności poznania zakorzenionego w prawdzie”.
Rektor KUL wręczył także prof. Stanisławowi Kiczukowi Medal za Zasługi dla uczelni. – Nauczyciel akademicki, organizator nauki, wierny syn Kościoła, przykładny mąż, ojciec, człowiek nieposzlakowanej uczciwości, żarliwą religijność potwierdza swoim życiem, odpowiedzialny człowiek uniwersytetu – charakteryzował laureata.
Prof. Kiczuk, były dziekan Wydziału Filozofii i prorektor, otrzymał odznaczenie „w dowód uznania i wdzięczności za pełną oddania, ofiarną służbę na rzecz rozwoju i promocji uniwersytetu, za rzetelną działalność naukową, dydaktyczną i wychowawczą".
Postać laureata przybliżył ks. prof. Stanisław Janeczek, dziekan Wydziału Filozofii. Przypomniał, że prof. Kiczuk związał z uczelnią ponad 40 lat swego życia, kończąc tu studia z zakresu filozofii teoretycznej i filozofii przyrody, a następnie osiągając kolejne etapy kariery naukowej i administracyjnej. Podkreślił, że laureat prowadzi bogatą działalność naukową oraz dydaktyczną, o czym świadczy fakt prowadzenia wykładów z logiki na wszystkich niemal wydziałach KUL. Jak zauważył laudator, prof. Kiczuk wykłady te traktuje jako „niezbędny element edukacji prawdziwie uniwersyteckiej, dający fundament nawet nie tyle nauce, co praktyce życiowej, umiejętności rzetelnego myślenia”.
Prof. Kiczuk podziękował za odznaczenia, a także za to, że mógł studiować w KUL i tu zdobyć wykształcenie. – Z tym wykształceniem czułem się dobrze i w kraju, i zagranicą – podkreślił. – Czasami słyszałem, że ktoś studiował na KUL, bo nie mógł być przyjęty na uczelnię państwową z racji politycznych czy jakichś innych. Ja nigdy nie starałem się o przyjęcie na inną uczelnię, a w owym czasie dostać się tu było bardzo trudno, bo był limit przyjęć – zaznaczył. W 1967 roku na Wydział Filozoficzny, gdzie startował Stanisław Kiczuk, było 300 podań i tylko 30 miejsc.
Laureat podziękował także swoim współpracownikom na różnych etapach kariery uniwersyteckiej.
Podczas święta patronalnego uczelni miało miejsce także wręczenie dyplomów ukończenia studiów wyższych, wręczenie nominacji profesorskich, odbyły się także promocje doktorskie.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.