Drukuj Powrót do artykułu

KUL gospodarzem obrad Federacji Europejskich Uniwersytetów Katolickich (zapowiedź)

24.05.2018 , dab, Lublin Ⓒ ℗

O znaczeniu katolickiej edukacji w naukach społecznych i humanistycznych rozmawiać będą uczestnicy Walnego Zgromadzenia Federacji Europejskich Uniwersytetów Katolickich (FUCE), którzy obradować będą w dniach 24-26 maja na Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II. Będzie to kolejne wydarzenie wpisane w kalendarz obchodów jubileuszu 100-lecia KUL.

W rozmowie z KAI ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, zauważył, że spotkanie wpisuje się w program obchodów okrągłej rocznicy powstania uczelni. „Bardzo się cieszę, że Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II – po raz kolejny – jest gospodarzem Walnego Zgromadzenia Federacji Europejskich Uniwersytetów Katolickich. Świętujemy w tym roku Jubileusz 100-lecia KUL i jest to doskonały powód, by z jednej strony sięgnąć myślą wstecz i wyraźnie wskazać i określić wszystko to, co przez 100 lat istnienia osiągnęliśmy, a z drugiej strony, by odważnie spojrzeć przed siebie i poczynić plany na bliższą i dalszą przyszłość. Walne Zgromadzenie FUCE jest dobrym czasem i miejscem na takie podsumowania i plany i fakt, że spotykamy się na KUL jest potwierdzeniem roli, jaką Uniwersytet odegrał przez ostatnie 100 lat” – zauważył rektor.

W ramach tematu spotkania „Katolicka edukacja, a nauki społeczne i humanistyczne” uczestnicy będą rozmawiać o perspektywach i wyzwaniach uniwersyteckiej edukacji katolickiej we współczesnym świecie i otaczającej nas rzeczywistości.

W spotkaniu wezmą udział rektorzy, prorektorzy i inni przedstawiciele 23 uczelni, w tym uniwersytetów katolickich z: Belgii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Włoch oraz Gruzji, Libanu i Polski.

W czwartkowy wieczór odbędzie się okolicznościowe spotkanie z przemówieniem: ks. prof. dr. hab. Antoniego Dębińskiego, Rektora KUL, o. prof. Thierry Magnin, Prezydenta FUCE, abp. Salvatore Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i abp. Stanisława Budzika, Wielkiego Kanclerza KUL.

W piątek, w kościele akademickim KUL, odbędzie się uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp Salvatora Pennacchio, Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.

FUCE (Fédération des Universités Catholiques Européennes) jest stowarzyszeniem katolickich uniwersytetów europejskich, utworzonym w ramach Fédération Internationale des Universités Catholiques – FIUC. Federacja ma na celu rozwijanie współpracy pomiędzy jej członkami w dziedzinie edukacji, nauki i kultury.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.