KUL: jubileusz prof. Alicji Grześkowiak
26 października 2006 | 13:23 | mj//mam Ⓒ Ⓟ
Sesją naukową i jubileuszową księgą uhonorował Katolicki Uniwersytet Lubelski 40-lecie pracy naukowo-dydaktycznej prof. Alicji Grześkowiak.
Sesją naukową i jubileuszową księgą uhonorował Katolicki Uniwersytet Lubelski 40-lecie pracy naukowo-dydaktycznej prof. Alicji Grześkowiak. Laureatka pracuje w uniwersytecie od 1990 roku, jest dyrektorem Instytutu Prawa Karnego. Na uroczystości 25 października obecny był m.in. Prezes Sądu Najwyższego dr Lech Paprzycki. Telegram gratulacyjny przysłał bp Elio Sgreccia, prezes Papieskiej Akademii Pro Vita.
Na sesję „Ominum causa omne ius constitutum est” złożyły się wystąpienia dr Wandy Półtawskiej, prof. Andrzeja Zolla i prof. Witolda Kuleszy. Jak podkreślał dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL ks. prof. Antoni Dębiński tytuł sesji – „Wszelkie prawo winno być stanowione ze względu na człowieka” można bez wątpienia uznać za najważniejszy kierunek działań prof. Alicji Grześkowiak. – Nieugięcie opowiadała się zawsze za ochroną życia. To hasło to lapidarnie wyrażone słowa szacunku, jakie dziś chcą złożyć współpracownicy, studenci za to wszystko, co robiła w zakresie obrony życia – mówił dziekan. Wspomniał także, że w maju tego roku Wydział świętował 20-lecie reaktywacji studiów prawniczych w KUL, a prof. Grześkowiak miała ważny wkład w tę odbudowę.
W laudacji prof. Wojciech Łączkowski szukał wspólnego mianownika dla bogatej działalności laureatki. – Zaryzykuję stwierdzeniem, że wszystkie czyny prof. Grześkowiak podporządkowała jednej idei – propagowaniu wartości chrześcijańskich – mówił. Wyrazem tego, podkreślał, była jej niezgoda na autonomię człowieka względem Boga i na egoizm ludzi wobec innych. Podkreślił jej dorobek dotyczący problemu kary śmierci i zwłaszcza jej występowanie przeciw pozbawianiu życia dzieci nienarodzonych. Jak zauważył, teksty te, inspirowane nauką Kościoła, poruszały kwestię ochrony życia dzieci nienarodzonych w szerokim kontekście prawnym, sądowym, etycznym, także medycznym. Dodał, że problem ochrony życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci był w centrum działalności naukowo-dydaktycznej, ale także politycznej i społecznej, stąd jej zabiegi o regulacje prawne, które są najbliżej chrześcijańskiej wizji człowieka, jego praw i godności, i różne inicjatywy.
Księga na 40-lecie pracy naukowo-dydaktycznej prof. Grześkowiak pod redakcją dziekana ks. prof. Antoniego Dębińskiego zawiera 37 artykułów pracowników wydziału, uczniów profesor Grześkowiak i przyjaciół spoza Wydziału. Pierwsza część poświęcona jest dorobkowi naukowo-dydaktycznemu i działalności publicznej laureatki, autorem jest tu m.in. bp Elio Sgreccia.
Druga część poświęcona została kwestiom z dziedziny prawa karnego, które stanowi główny kierunek jej zainteresowań, kolejne m.in. antropologii i prawom człowieka, prawu i postępowaniu cywilnemu, historii i filozofii prawa. Księgę wręczył prorektor KUL prof. Roman Doktór.
Alicja Grześkowiak podkreśliła, że w życiu ma poczucie postępowania drogą zadaną jej przez Boga i zwłaszcza w chwilach próby wie, że postawione przed nią zadania nie przekraczają jej sił. Dziękowała współpracownikom i studentom.
– KUL to nie tylko miejsce pracy, ale bardzo ważnej wspólnoty – wartości, myśli, dążeń, zadań – mówiła. Wyznała, że do pracy w Lublinie przekonała ją rozmowa z Janem Pawłem II. Dziękowała też za inspirację i wsparcie doktor Wandzie Półtawskiej, a także mówcom podczas sesji – prof. Andrzejowi Zollowi i prof. Witoldowi Kuleszy.
– Treścią i przeznaczeniem prawa karnego jest ochrona wartości, wśród których najważniejsza jest człowiek z niezbywalnym prawem do życia. Tylko takie prawo karne ma legitymację do pociągania ludzi do odpowiedzialności za ich czyny. Prawo karne nigdy nie powinno niszczyć człowieka i naruszać podstawowych wartości moralnych – podkreślała prof. Grześkowiak.
Alicja Grześkowiak urodziła się w Świrze niedaleko Lwowa. Jest absolwentką Wydziału Prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Doktoryzowała się w 1971, a habilitację złożyła w 1978 roku. Od 1990 roku jest profesorem nadzwyczajnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a od 1991 roku profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1969 roku ukończyła aplikację sędziowską, od 1988 roku pracowała jako adwokat.
Od 1980 roku należała do NSZZ „Solidarność”. W latach 1989-2001 roku była senatorem RP z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność, od 17 października 1997 do 19 października 2001 sprawowała funkcję marszałka Senatu IV kadencji. Od 1989 do 1997 roku była członkiem delegacji parlamentu polskiego do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Od 1998 w RS AWS; po zakończeniu kadencji wycofała się z życia politycznego.
Autorka wielu publikacji naukowych z dziedziny prawa karnego, praw człowieka i rodziny.
Członkini Zakonu Bożogrobców. Laureatka papieskiego odznaczenia „Pro Ecclesia et pontifice”. Inicjatorka powstania Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.
mj / Lublin
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.