KUL obchodzi święto patronalne
19 czerwca 2020 | 19:41 | Katarzyna Bojko | Lublin Ⓒ Ⓟ
Święto Patronalne w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa społeczność akademicka KUL obchodzi od 1920 roku. Dziś tradycyjnie obchody rozpoczęła Msza św. w kościele akademickim, której przewodniczył bp Józef Wróbel. W homilii wskazał m.in. na rolę uniwersytetu, który pod opieką Serca Jezusowego „nie tylko zgłębia prawdę o istocie Boga, ale uczy zasad życia społecznego opartych na różnych wymiarach i imionach miłości”. Jak co roku rektor KUL powierzył także funkcjonowanie uniwersytetu opiece Najświętszego Serca Jezusa.
Podczas uroczystości w Auli Stefana kard. Wyszyńskiego rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński podkreślił, że historię KUL tworzyło wiele wspaniałych postaci. „Na nas, którzy zapisujemy pierwsze karty drugiego stulecia dziejów KUL, spoczywa obowiązek nie tylko zachowania ich we wdzięcznej pamięci, ale także przypominania ich dorobku i nauczania.
Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się osoby niezwykłych mocarzy wiary – św. Jana Pawła II i Stefana kard. Wyszyńskiego.” – powiedział.
Na koniec, w związku z kończącą się drugą kadencją sprawowania funkcji rektora, podziękował najbliższym współpracownikom za czas wspólnej pracy, całej społeczności akademickiej za wkład w rozwój uniwersytetu,
emerytowanym pracownikom za wspieranie swoim doświadczeniem i mądrością życiową, absolwentom i przyjaciołom KUL za pamięć, życzliwość i ofiarność. Słowa wdzięczności skierował także do Konferencji Episkopatu Polski, władz państwowych i samorządowych, rektorów wszystkich lubelskich uczelni oraz całej społeczności akademickiej miasta
za współpracę na rzecz akademickiego Lublina. Złożył także serdeczne gratulacje swojemu następcy ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu, który od 1 września obejmie stanowisko rektora KUL.
Następnie przedstawiciele tegorocznych absolwentów odebrali dyplomy ukończenia studiów licencjackich i magisterskich oraz wręczone zostały doroczne nagrody.
„Laurem Uniwersyteckim” – Nagrodą naukową im. Ks. Idziego Radziszewskiego, dla naukowców KUL za wybitne osiągnięcia naukowe, wyróżnieni zostali literaturoznawca z Katedry Historii Literatury Staropolskiej, dr hab. Justyna Dąbkowska-Kujko, prof. KUL – za działaność badawczo-naukową, która w roku 2019 zaowocowała wydaniem edycji krytycznej dzieła Erazma z Rotterdamu (nagroda I stopnia) oraz dr hab. Filip Ciepły, dziekan Wydziału Nauk Inżynieryjno-Technicznych w Stalowej Woli, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego za całokształt dorobku naukowego (nagroda II stopnia).
Tegoroczną Nagrodę im. Anieli hrabiny Potulickiej za wybitne osiągnięcia naukowe wpisujące się w idee chrześcijańskiego humanizmu otrzymała dr hab. Anna Musiała, prof. UAM, specjalistka z zakresu prawa pracy, za
monografię „Polskie prawo pracy a społeczna nauka Kościoła. Studium prawno-społeczne”, wydaną w Wydawnictwie Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Natomiast nagrodą za działalność społeczną w duchu solidarnego humanizmu doceniona została praca Jana Arczewskiego – inicjatora pierwszego w Polsce, działającego już niemal 35 lat, Telefonu Zaufania dla Osób Niepełnosprawnych, z którego pomocy dotychczas skorzystało prawie 100 tys. osób.
Ostatnia część święta Patronalnego odbędzie się 22 czerwca br. o godz. 10. W Sali Senatu, gdzie pracownicy KUL odbiorą odznaczenia Prezydenta Miasta Lublin. Następnie, o godz. 12.00, na placu przy kościele akademickim
rozpocznie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej pracowników i studentów KUL, którzy zginęli w czasach II wojny światowej. Bezpośrednio po tej uroczystości, w Sali Senatu odbędzie się prezentacja trzytomowej publikacji „Katolicki Uniwersytet Lubelski 1918-2018”. Wydawnictwo, przygotowane we współpracy z IPN, obejmuje dzieje uniwersytetu, procesy jego rozwoju i przemian, wyznaczone rytmem kadencji kolejnych rektorów KUL. Na zakończenie, o godz. 17.35 na antenie TVP Lublin odbędzie się premiera filmu „Wiek w służbie Deo et Patriae”, w reżyserii Grzegorza Linkowskiego, przygotowanego z okazji jubileuszu 100-lecia KUL. Film będzie można również obejrzeć na stronie internetowej KUL o godz. 19.00.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.