KUL: Od dziś obrady Federacji Europejskich Uniwersytetów Katolickich
24 maja 2018 | 10:43 | KUL, lk, tom | Lublin Ⓒ Ⓟ
O znaczeniu katolickiej edukacji w naukach społecznych i humanistycznych rozmawiać będą uczestnicy Walnego Zgromadzenia Federacji Europejskich Uniwersytetów Katolickich (FUCE), którzy obradować będą w dniach 24-26 maja na Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II. Będzie to kolejne wydarzenie wpisane w kalendarz obchodów jubileuszu 100-lecia lubelskiej uczelni.
W spotkaniu wezmą udział rektorzy, prorektorzy i inni przedstawiciele europejskich uniwersytetów katolickich z: Belgii, Chorwacji, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Polski, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Włoch oraz Gruzji i Libanu. Rozpoczęcie obrad nastąpi w czwartek 24 maja o godz. 18.00 w sali CTW-113.
Wykład wprowadzający wygłosi o. Bruno-Marie Duffé, sekretarz Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka Stolicy Apostolskiej. W drugim, zasadniczym dniu obrad, oprócz wykładów plenarnych, planowana jest wideokonferencja z udziałem studentów KUL i uczelni zagranicznych, którzy wspólnie poszukiwać będą odpowiedzi na pytanie, jak dyplom katolickiej uczelni wpływa na znalezienie pracy.
Pobyt zagranicznych gości na KUL będzie także okazją do bliższego poznania historii uniwersytetu, Lublina i regionu. Gościem honorowym obrad będzie abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Będzie on przewodniczyć Eucharystii w Kościele Akademickim KUL (25 maja, godz. 12.30).
Powstanie Federacji Europejskich Uniwersytetów Katolickich FUCE zainicjowały w 1924 r. Uniwersytet Katolicki Sacro Cuore z Mediolanu oraz Uniwersytet Katolicki z Nijmengen.
Obecny kształt federacji powstał w 1991 r., gdy organizacja zaczęła działać w ramach Międzynarodowej Federacji Uniwersytetów Katolickich (FIUC), jako regionalna sekcja tej organizacji, skupiająca uniwersytety katolickie z terenu Europy, m.in. z Polski, Francji, Belgii, Niemiec, Holandii, Hiszpanii, Słowacji, a także pięć uczelni katolickich z Libanu.
Celem FUCE jest rozwijanie współpracy pomiędzy jej członkami w dziedzinie edukacji, nauki i kultury, m.in. dzięki specjalnym stypendiom dla studentów. Z kolei FIUC od kilku dziesięcioleci stara się pomóc w rozszerzeniu i pogłębieniu współpracy uczelni katolickich z uniwersytetami zrzeszonymi w różnych federacjach uniwersyteckich Europy, Ameryki, Afryki i Azji. Do FUCE należą polskie uczelnie, m.in. Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła w Lublinie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.
Spotkania rektorów uniwersytetów katolickich z naszej części świata odbywają się co roku. Rektorzy europejskich uczelni katolickich w Polsce spotykają się już po raz kolejny. Wcześniej obrady toczyły się m.in. w 2003 r. na UKSW, na KUL w 2012 r.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.