Na KUL-u przedpremierowa wystawa „Mistrzowie malarstwa i rzeźby polskiej”
13 października 2017 | 16:24 | Lublin / dab / wer Ⓒ Ⓟ
Podczas trwających w Lublinie obrad Konferencji Episkopatu Polski, biskupi mają możliwość obejrzenia wystawy „Mistrzowie malarstwa i rzeźby polskiej”. Pochodzące z prywatnej kolekcji Krzysztofa Musiała dzieła sztuki są przedpremierowo prezentowane w Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspozycja ukazuje przekrój przez style i nurty polskiej sztuki, począwszy od połowy XIX w. po École de Paris i rodzącą się awangardę.
– Kolekcja mistrzów jest różnorodna tematycznie i stylistycznie. Znajdziemy w niej zarówno obrazy olejne, pastele, rysunki, rzeźby z brązu i gipsu. Tematami prac są autoportrety, portrety, akty, martwe natury, sceny rodzajowe, krajobrazy, studia. Dobór artystów to reprezentacja tych, którzy mieli największy wpływ na kształtowanie się nowoczesnego malarstwa polskiego – tłumaczą pracownicy Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Na wystawę składa się przeszło 80 prac ponad 40 wybitnych polskich artystów. Prace mistrzów przełomu XIX i XX w. tworzą wybitną kolekcję dzieł twórców Młodej Polski, którą reprezentują m.in. Julian Fałat, Jan Stanisławski, Leon Wyczółkowski. Wielowątkowo ukazana jest także sztuka dwudziestolecia międzywojennego. Wyjątkowe obrazy m.in. Eugeniusza Zaka, Leopolda Gottlieba, oryginalnej Meli Muter, a także Tadeusza Makowskiego, Władysława Ślewińskiego, czy awangardowego Leona Chwistka, uzupełnione rzeźbami m.in. Bolesława Biegasa i Xawerego Dunikowskiego, prezentują bardzo różnorodny oraz intrygujący obraz rozwoju plastyki tego okresu.
Prezentowane na KUL dzieła to część wielkiej kolekcji sztuki polskiej należącej do kolekcjonera Krzysztofa Musiała. Jego pokaźny zbiór uważany jest za jedną z najważniejszych prywatnych kolekcji w kraju. Składa się z przeszło 700 dzieł, głównie obrazów, ale także rysunków i rzeźb z zakresu sztuki nowoczesnej oraz najnowszej.
Oficjalne otwarcie wystawy „Mistrzowie malarstwa i rzeźby polskiej” nastąpi 27 października br. i będzie można ją oglądać aż do 17 czerwca 2018 r. Z okazji trwającego w Lublinie 377. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, uczestniczący w nim biskupi mają możliwość przedpremierowo zapoznać się z wystawą.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.