KUL: wykłady dla duchowieństwa po raz 70.
20 sierpnia 2012 | 17:37 | mj Ⓒ Ⓟ
Jak dziś wiarygodnie mówić o sile wiary? Czy w Polsce trzeba czekać na odnowę wiary i Kościoła, czy ona już się dokonuje? Czy Kościół, który współtworzymy, jest wiarygodny przede wszystkim dla nas samych? – na te i inne pytania będą starali się odpowiedzieć uczestnicy tegorocznych, 70. Duszpasterskich Wykładów Akademickich w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wykłady odbędą się 31 sierpnia i 1 września pod hasłem "Rok Wiary – Rok Odnowy”. Rok Wiary ogłoszony przez Benedykta XVI rozpocznie się 11 października, w 50. rocznicę otwarcia Soboru Watykańskiego II.
Wykłady przygotowuje Instytut Teologii Fundamentalnej KUL. Wśród tegorocznych prelegentów są o. prof. Jacek Salij OP, który mówić będzie o tym, co boli polskich księży, i przewodniczący Ogólnopolskiej Rady Ruchów Katolickich o. Adam Schulz SI, którego temat dotyczy sposobów odnowy Kościoła w Polsce. Oprócz nich z referatami wystąpią profesorowie KUL: ks. prof. Marian Rusecki, ks. dr hab. Krzysztof Kaucha i ks. prof. Krzysztof Góźdź, redaktor polskiego wydania „Opera omnia” Josepha Ratzingera. Jego wykład poświęcony wizji kapłaństwa w myśli Benedykta XVI będzie zarazem okazją do prezentacji 12. tomu „Dzieł zebranych” pt. "Głosiciele słowa i słudzy waszej radości. Teologia i duchowość sakramentu święceń”.
Drugiego dnia wykładów z katechetami świeckimi i duchownymi spotkają się o. Adam Schulz SI i Szymon Hołownia, który mówić będzie o odnowie wizerunku Kościoła.
Duszpasterskie Wykłady Akademickie organizowane są od 1935 roku i adresowane przede wszystkim do duszpasterzy i katechetów, ale są otwarte także dla mieszkańców Lublina. Temat wykładów zawsze wiąże się z aktualnym życiem i programem duszpasterskim Kościoła.
Inicjatorem DWA był rektor KUL ks. Antoni Szymański. W założeniu spotkanie miało integrować środowisko księży, a także włączyć ich do wspólnoty uniwersyteckiej. Dzięki wykładom duchowni pracujący na prowincji zapoznawali się z najnowszymi prądami umysłowymi i podnosili swoje kwalifikacje.
Inicjatywę kontynuowano w okresie powojennym. Na przełomie lat 50. i 60. wykłady prowadzono w ramach Nowenny przed obchodami tysiąclecia chrześcijaństwa w Polsce, by następnie przejść do spraw reform wprowadzanych przez Sobór Watykański II. W latach 80. dominowała tematyka związana z wychowaniem chrześcijańskim. Wobec upadku komunizmu i zmieniających się warunków pracy duchowieństwa w Polsce, kolejne spotkania poświęcono nowej ewangelizacji i problemom społecznym.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.