Drukuj Powrót do artykułu

KUL: wystawa najcenniejszych obiektów z Biblioteki Uniwersyteckiej

12 grudnia 2018 | 14:30 | dab | Lublin Ⓒ Ⓟ

Najstarsze i najcenniejsze rękopisy, stare druki, zbiory graficzne, kartograficzne i muzyczne zgromadzone przez Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zostały zaprezentowane podczas wernisażu wystawy „Ex thesauro. Ze skarbca Biblioteki Uniwersyteckiej KUL”. Pierwszy raz w 100-letniej historii uczelni pokazano jednocześnie tak wiele oryginalnych dokumentów, które zazwyczaj nie opuszczają zamkniętych magazynów bibliotecznych.

W rozmowie z dziennikarzami rektor KUL, ks. prof. Antoni Dębiński wyznał, że uczelniany księgozbiór odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu katolickiego uniwersytetu. – Biblioteka jest naszą dumą i warsztatem pracy. To miejsce, gdzie można spokojnie studiować. Towarzyszy nam od początku działania KUL – powiedział rektor.

O specyfice zbiorów opowiedzieli kuratorzy wystawy Arkadiusz Adamczuk i Jadwiga Jaźwierska. – Mieliśmy ogromny problem, jak spośród tysięcy rękopisów czy starodruków wybrać rzeczy najcenniejsze – mówił Adamczuk.

Najstarszym eksponatem, jaki znajduje się w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej KUL jest iluminowany, rękopiśmienny kodeks średniowieczny „Dekret Gracjana”. Dokument powstał pod koniec XIII w. najprawdopodobniej w Paryżu lub w warsztacie działającym pod wpływem paryskim.

– Posiadamy też sporą kolekcję cennych rękopisów uratowanych od wojennego zniszczenia. Po raz pierwszy prezentujemy Archiwum Filomatów, gdzie znajdziemy autografy Adama Mickiewicza – tłumaczyła Jaźwierska.

Wystawę można oglądać do 21 grudnia 2018 r.

Biblioteka Uniwersytecka KUL została powołana do życia razem uczelnią 8 grudnia 1918 r. Jej pierwszymi zbiorami były książki i dokumenty przywiezione przez ks. Idziego Radziszewskiego z likwidowanej Akademii Duchowej w Petersburgu.
Obecnie siedziba główna Biblioteki mieści w nowoczesnym budynku przy ul. Fryderyka Chopina w Lublinie. Liczbę zbiorów szacuje się na ok. 2 mln pozycji.

Wersja do druku
Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.