„Kultura na Górce” – cykl wydarzeń kulturalnych w marymonckiej parafii
08 czerwca 2021 | 12:42 | aw | Warszawa Ⓒ Ⓟ
Nowy cykl wydarzeń kulturalnych pod wspólnym tytułem „Kultura na Górce” rozpocznie się 12 czerwca koncertem pt. „Od Sobieskiego do Wyszyńskiego: muzyczna historia Marymontu”.
Będzie to nowoczesne wydarzenie z muzyką, światłami i multimediami, podczas którego orkiestra, zespół, chór, soliści i narrator przybliżą najważniejsze wydarzenia z historii miejsca poprzez kompozycje dawnych mistrzów, utwory współczesne oraz tekst mówiony. Inicjatorzy pragną wskrzesić oryginalną ideę króla Jana Sobieskiego, który na Marymoncie chciał stworzyć centrum kulturalne i wybudował pałac dla swej żony Marii Kazimiery d’Arquien. Nawiązując do tej idei na Marymoncie będą organizowane liczne wydarzenia kulturalne na najwyższym poziomie, które będą jednoczyć lokalną społeczność wokół wartości patriotycznych i chrześcijańskich, tworząc równocześnie przestrzeń dla dialogu, spotkania i wymiany doświadczeń.
Pod wspólnym szyldem „Kultura na Górce” będą organizowane liczne konferencje, warsztaty, koncerty, spotkania z poezją i zajęcia edukacyjne. W inicjatywę zaangażują się lokalni twórcy i znani artyści z całej Polski.
Spotkania organizuje Instytut Działalności Publicznej (IDP), parafia księży marianów pw. Matki Bożej Królowej Polski oraz firma Adam Kędzierski Proculture. IDP to ciesząca się wielkim uznaniem organizacja, w której Radzie Programowej zasiadali m.in.: Ryszard Kaczorowski (ostatni Prezydent II RP na uchodźstwie), Maciej Płażyński (Marszałek III kadencji Sejmu RP), ks. prałat dr Zdzisław Peszkowski (kapelan Jana Pawła II, „Rodzin Katyńskich” i pomordowanych na Wschodzie, naczelny kapelan Związku Harcerstwa Polskiego).
Koncert opowiada historię Marie Mont – Góry Marii, na której król Jan III Sobieski ufundował pałac na potrzeby rodziny królewskiej a dzisiaj stoi tam kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski. Burzliwa historia marymonckiej Górki w ścisły sposób splata się z historią Polski. Upadek polskiej państwowości doprowadza do upadku tego miejsca, a jego odnowienie i rozwój przypada na lata odzyskania przez Polskę niepodległości. Jest to lokalna historia, która wpisuje się w historię całego kraju, jego upadek i odbudowa są alegorią do wydarzeń, których doświadczyło nasze Państwo. Twórcy chcą pokazać, jak odrodzenie się Państwa Polskiego pozwoliło się odrodzić i rozwinąć także temu miejscu. Historia, którą chcą opowiedzieć twórcy zawarta jest w jedenastu utworach – klasycznych i skomponowanych specjalnie na ten koncert i dotyczy siedmiu wybranych wydarzeń z historii opisywanego miejsca. Lektor oraz wizualizacje pomogą przybliżyć historię, a utwory przeżyć emocje z tymi wydarzeniami związane. Z miejscem tym związane są ważne dla polskiej historii osoby – król Jan III Sobieski, bł. ks. Michał Sopoćko czy kard. Stefan Wyszyński, których sylwetki zostaną przedstawione.
Wykonawcami będą: Joanna Klin – śpiew, Paweł Klin – gitara, kompozycje współczesne, Mateusz Rusowicz – dyrygent. Ponadto zespół wokalny, kwartet smyczkowy, kwintet blaszany i zespół złożony z gitary, kontrabasu i instrumentów perkusyjnych. Producentem jest Adam Kędzierski
Koncert odbędzie się w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski na warszawskim Marymoncie (dzielnica Żoliborz), ul. Gdańska 6a.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.