„Pierwszy «polski» papież?”

aw/wk, Warszawa, 2010-05-27

Jan Paweł II nie był pierwszym Polakiem na Stolicy Piotrowej. Przynajmniej tak sugeruje autor bestsellerów Tadeusz A. Kisielewski w książce „Pierwszy «polski» papież?”. Karola Wojtyłę miał poprzedzić Pius X, który był Polonusem.

Hipoteza, którą stawia autor jest następująca: ojciec późniejszego papieża Piusa X nie był Włochem, a Polakiem. Pochodził z Dolnego Śląska, nazywał się Jan Krawiec i osiedlił się w północnych Włoszech, w miasteczku Riese. Prawdopodobnie zbiegł przed poborem do wojska, co w owych czasach zdarzało się dość często. Nazwisko emigranta zostało przetłumaczone przez nowych współobywateli – „sarto” znaczy po włosku „krawiec”. W Riese przyszedł na świat drugi spośród 9 lub 10 dzieci małżonków Sarto, Giuseppe Melchiore, który został papieżem.

Kisielewski bada krążące w czasach Piusa X pogłoski, szukając dokumentów. I stwierdza ciekawy fakt – księgi metrykalne, które mogłyby wyjaśnić gdzie i kiedy urodził się ojciec przyszłego papieża zaginęły, trudno wytłumaczyć też fakt, dlaczego nie zachowały się nagrobki rodziców Piusa X, choć miał on braci i siostry, którzy powinny zaopiekować się grobami ojca i matki. Co dziwne, w śląskich księgach metrykalnych, jednych z najlepiej zachowanych na ziemiach polskich, także brakuje informacji o rodzinie pochodzącego z okolic Strzelców Opolskich Jana Krawca i nim samym.

Autor przytacza też argumenty nie związane z dokumentami – o śląskim pochodzeniu papieża Sarto może, jego zdaniem, świadczyć tradycyjny, bliski wiejskiemu, tym religijności (był to papież, który bardzo energicznie zwalczał modernizm), a także wygląd głowy Kościoła – jest on w typie słowiański, niepodobny do żadnego ze swoich poprzedników – Włochów.

Na Śląsku żywa była tradycja o polskich korzeniach Piusa X. Kisielewski cytuje świadectwa i wspomnienia kilku współczesnych duchownych oraz list pochodzącego z tego regionu bp. Józefa Gawliny do kard. Augusta Hlonda, który także był Ślązakiem i chciał ustalić korzenie „papieża Eucharystii”.

Autor, który przychyla się do tezy o słowiańskich korzeniach Piusa X snuje domysły – jeśli brakuje aż takiej liczby dokumentów, dotyczących tak ważnej sprawy, widocznie ktoś w przeszłości zacierał ślady jego pochodzenia. Zdaniem historyka byli to zaborcy nie zainteresowani w tym, aby do opinii publicznej dotarła informacja, że papież pochodzi z podbitego narodu. O ile ten argument brzmi przekonująco, o wiele trudniej jest zaakceptować interpretację, dlaczego nikt nie próbował wyjaśnić tej zagadki po śmierci papieża – zdaniem autora było tak, gdyż z jego nauczaniem mocno identyfikowali się kościelni tradycjonaliści, kontestujący postanowienia Soboru Watykańskiego II. Założyli oni Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X, obierając go za patrona.

Nie sposób też zgodzić się z twierdzeniem, że wyjaśnienie pochodzenia Piusa X leży w możliwościach polskiego Episkopatu, ale biskupi nie robią tego w obawie przed posądzeniem ich o sympatię z lefebrystami. Słabo broni się także teza, że polscy biskupi mogą się obawiać, że wyjawienie polskiego pochodzenia „papieża Eucharystii” mogłoby umniejszyć „wyjątkowość i podważyć pierwszeństwo «polskiego papieża» Karola Wojtyły”.

Autor nie stawia natomiast w ogóle pytania, czy badania genetyczne potomków rodziny Sarto i Krawców nie przyniosłyby jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, nurtujące miłośników historii od ponad stulecia.

Tadeusz A. Kisielewski, Pierwszy „polski” papież? Dom Wydawniczy REBIS, Poznań 2010.

Komentarze (11)

Dominik

6 lat, 8 miesięcy temu

Pasjonujące śledztwo dla ciekawych historii Kościoła i Polski.
Ja osobiście wątpię w polskie korzenie Św. Piusa X.

Odpowiedz

www

6 lat, 8 miesięcy temu

Wszystko jest możliwe, było wielu emigrantów z ówczesnej Polski. Ale to trzeba udowodnić, a to są tylko domysły i spekulacje.

Odpowiedz

remi

6 lat, 8 miesięcy temu

Racja Domiuniku
Jak tam dalej poszukamy to moze i Apostołowie byli Polakami :)

Odpowiedz

Tomek

10 miesięcy, 2 tygodnie temu

Ja jestem potomkiem Mieszka I w linii prostej. Nie ma na to dokumentów, ponieważ ktoś zacierał ślady.

Odpowiedz

ML

6 lat, 8 miesięcy temu

Kilka uściśleń: Strzelce Opolskie (w odmianie: Strzelec Opolskich) znajdują się nie na Dolnym, lecz Górnym Śląsku (w województwie opolskim). Co do kwestii polskiego pochodzenia Piusa - historykom ta hipoteza jest znana od dawna.
Cytuję za "Gazetą Polską" (26.03.2008): "W roku 1990 ukazała się książka Martina "The Keys of This Blood", w której znaleźć można sensacyjną wzmiankę o ukrywaniu przez Watykan polskich korzeni św. Piusa X. Według autora – ojciec świętego papieża był Polakiem"
Cytuję za lokalnym tygodnikiem "Strzelec Opolski": "Ks. Jerzy Umiński w pośmiertnie wydanym artykule („Katolik” z 1957 r.) przytacza relację z czasów II wojny światowej. W klasztorze franciszkańskim i zakonie żeńskim w Porębie dyskutowano wtedy szeroko o polskim pochodzeniu Piusa X".

Odpowiedz

Veia

6 lat, 7 miesięcy temu

Zgodzę się z ML. Ta historia jest znana i opowiadana raczej jako anegdota podczas wykładów z Historii Kościoła. A nawet jeżeli był polonusem, to wcale nie oznacza, że był "polskim" papieżem. O ile się nie mylę w USA wielu kardynałów ma polskie korzenie, a nikt ich Polakami nie nazywa - może poczekamy, aż jakiś nowojorczyk zostanie papieżem?
Pozdrawiam

Odpowiedz

kika

3 lata, 11 miesięcy temu

wlosi zawsze mieli kompleks o podlozu fizjonomicznym tzn.chcieliby byc bladynami o niebieskich oczach itp.zawsze ukrywali pochodzenie cudzoziemcow zwlaszcza tych bialych jako ze sami maja fizjonomie kaukaska a cudzoziemcy poddawali sie temu poniewaz w ich kraju wywiera sie szczegolny nacisk na to aby sie dopasowac do reszty,jesli ktos akceptowal taki stan rzeczy to mimo trudnosci dopasowywal sie i przyjmowal warunki na jakich sie to odbywalo,dzisiaj trudno ukryc pochodzenie(globalizacja),

Odpowiedz

ks.

3 lata temu

Gdyby ktoś naprawdę interesował siè religią to o każdym papieżu wiedział by wszystko.

Odpowiedz

karlus

2 lata, 9 miesięcy temu

kisielewski jak ty chcesz dochodzic prawdy skoro sam przeklamujesz iz strzelce sa na dolnym slasku sa na gornym a poza tym w roku xvIII wieku polski tam nie bylo ok 600 lat szsukac prawdy zeby falszowc prawde bez sensu

Odpowiedz

Łukasz

1 rok, 11 miesięcy temu

Czytałem tę książkę. Pomijając dywagacje na temat, czy św. Pius X miał polskie korzenie czy też nie, znaczna dalsza część książki tworzy wrażenie, jakby była pisana pod tezę mniej więcej taką: "w Watykanie kurią rządzi grupa hierarchów trzymająca władzę, która ma swoje cele i interesy, wobec której papież nie ma możliwości podjęcia działań niezależnych i reformatorskich". Zresztą - jeśli dobrze pamiętam - w którymś momencie (chyba pod sam koniec książki) autor sam wprost o tym pisze. Na uwagę zasługuje tutaj zwłaszcza dobór "bibliografii" z takimi pozycjami, jak "publikacje" na stronie racjonalista.pl. Książkę zdecydowanie odradzam.

Odpowiedz

M_LoveN

1 rok, 2 miesiące temu

No to Jan Paweł II był pierwszy?

Odpowiedz

Reklama

Powrót na górę strony
Wykonanie: ALX - szkolenia i specjaliści IT
Twitter
Facebook