Drukuj Powrót do artykułu

Ks. Wojciech L. zawieszony w czynnościach kapłańskich

11.07.2017 , Gdańsk, Warszawa / lk, diecezja.gda.pl, ZHR / bd Ⓒ ℗

Sample Fot. pixabay.com

Kuria metropolitalna gdańska opublikowała w poniedziałek komunikat o zawieszeniu w czynnościach kapłańskich ks. Wojciecha L., podejrzewanego o molestowanie dwóch chłopców, w tym jednego poniżej 15. roku życia. Kapłan został zatrzymany w piątek na trzy miesiące. Przyznał się do zarzuconych mu czynów.

Ks. Wojciech L., kapłan jednej z gdyńskich parafii, miał dopuścić się molestowania dwóch chłopców, w tym jednego poniżej 15. roku życia. Prokuratura postawiła mu dwa zarzuty. Ksiądz przyznał się do zarzuconych mu czynów. W sobotę sąd zastosował wobec 38-latka tymczasowy areszt na okres 3 miesięcy.

Kuria metropolitalna gdańska opublikowała tymczasem oświadczenie, w którym informuje, że ks. Wojciech L. został zawieszony w czynnościach kapłańskich i nie sprawuje obecnie żadnych funkcji wynikających z przyjętych święceń.

OŚWIADCZENIE KURII METROPOLITALNEJ GDAŃSKIEJ

W związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa przez Ks. Wojciecha L., kapłana Archidiecezji Gdańskiej, podajemy do wiadomości, że natychmiast po otrzymaniu tej informacji w/w został zawieszony w czynnościach kapłańskich i nie sprawuje żadnej funkcji wynikającej z przyjętych święceń oraz zobowiązany jest do postępowania określonego w dekrecie. Aktualnie, instytucje cywilne prowadzą czynności wyjaśniające, zaś strona kościelna stosuje procedury przewidziane obowiązującym prawem kanonicznym.

Oświadczenie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej:

Wyrażamy wielkie ubolewanie z powodu zarzutów molestowania, postawionych instruktorowi naszej organizacji. Informujemy, że czyn nie miał miejsca podczas obozu harcerskiego. Podkreślamy, że Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej stanowczo sprzeciwia się czynom naruszającym godność drugiego człowieka, co w szczególności dotyczy praw i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.

Sytuacje, gdy instruktorzy harcerscy zawodzą pokładane w nich zaufanie, wywołują w nas ból i poruszenie. Każdy taki przypadek jest przez nas dogłębnie analizowany, a wyciągnięte wnioski przekładają się na działania mające na celu zapobieganie w przyszłości tego typu sytuacjom.

W związku z przyznaniem się do winy, na podstawie paragrafu 14a Statutu ZHR, nastąpiło wykluczenie duchownego z organizacji. Prawomocne ukaranie wykluczeniem z ZHR pociąga za sobą nie tylko pozbawienie praw członkowskich, ale także utratę stopni i odznak harcerskich.

Naczelnictwo ZHR oraz Zarząd Okręgu Pomorskiego ZHR prowadzą w sprawie wewnętrzne czynności sprawdzające. Równocześnie ZHR deklaruje pełną współpracę z badającą tę sprawę prokuraturą.

Wersja do druku

Przeczytaj także

10 lipca 2017 01:08

Teściowe odwiedziły swoją patronkę

Portal eKAI prezentuje część tekstów publikowanych w płatnym serwisie agencyjnym Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych.