Kurozwęki: otwarto labirynt przedstawiający postać św. Jana Pawła II
19 lipca 2014 | 16:51 | apis Ⓒ Ⓟ
Otwarcie labiryntu, przedstawiającego postać św. Jana Pawła II, wykonanego na 4-hektarowym polu kukurydzy, a także wprowadzenie relikwii i nadanie imieniem św. Jana Pawła II do pałacowej kaplicy – złożyły się na uroczystości, jakie odbyły się 19 lipca w Kurozwękach. Przewodniczył im biskup senior Edward Frankowski.
Podczas Mszy św. polowej odprawionej na dziedzińcu zespołu pałacowego uczestnicy uroczystości modlili się także w intencji m.in.: Sióstr Miłosierdzia Wincentego a Paulo, które świętowały 170. rocznicę przybycia do Kurozwęk oraz ofiar katastrofy lotniczej na Ukrainie, w której zginęło blisko 300 osób.
Na początku Eucharystii odczytano dekrety: biskupa sandomierskiego Krzysztof Nitkiewicza z dnia 14 czerwca 2014 r., nadający tytuł Św. Jana Pawła II kaplicy pałacowej, a także metropolity lwowskiego abp. Mieczysława Mokrzyckiego, potwierdzający autentyczność przekazanych relikwii św. Jana Pawła II.
Bp Edward Frankowski w homilii przypomniał zasługi rodziny Popielów dla Ziemi Staszowskiej. Szczególnie podkreślił znaczenie dla Kościoła diecezji sandomierskiej działalność ks. Marcina Popiela, byłego proboszcza parafii w Szewnie, który wyprzedził swój czas stylem duszpasterstwa, otwarciem na ludzi, odnową liturgiczną i stylem kapłańskiego życia. Zdaniem hierarchy, jego duchowość płynęła z umiłowania Eucharystii i bezgranicznego synowskiego oddania Maryi, zaś czas jego pracy w parafii zaowocował jej duchowym odnowieniem, prężnym duszpasterstwem i tworzeniem jednej wspólnej rodziny wierzących.
Biskup nawiązując do labiryntu przedstawiającego sylwetkę św. Jana Pawła II odpowiadał na postawione przez siebie pytanie, jak Polska może wyjść tego labiryntu pokręconych dróg, na które wprowadzali ją przed wiekami zaborcy, a następnie hitlerowcy, komuniści i bezbożni liberałowie? – Dzisiaj z pewnością, gdy będziemy wpatrzeni w postać naszego Papieża, gdy z powrotem pochylimy się z szacunkiem nad tym, co do nas powiedział i Jego słowa przyjmiemy do naszych umysłów i serc, gdy się nauką Jana Pawła II przejmiemy, przyswoimy ją sobie i będziemy według niej postępować w Ojczyźnie naszej, to wyjdziemy z tych labiryntów, w które wprowadzają nas siły i moce złe. Św. Jan Paweł był Papieżem polskiego przełomu. On zdecydował o kierunku rozwoju Polski w latach 1980–1990. Pragnął bardzo, aby Polska była solidarna – podkreślił bp Frankowski.
Uroczystego otwarcia labiryntu przedstawiającego postać św. Jana Pawła II, wykonanego na 4-hektarowym polu kukurydzy poprzez przecięcie wstęgi dokonali m.in.: bp Edward Frankowski, wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka–Koruba oraz przedstawiciele rodziny Popielów.
W trakcie zwiedzania labiryntu uczestnicy zostali zaproszeni do rozwiązywania krzyżówki z pytaniami dotyczącymi życiorysu Jana Pawła II. Osoby, które ją rozwiązały wezmą udział w losowaniu cennej nagrody, którą będzie w październiku br. wycieczka do Watykanu, do grobu Jana Pawła II.
Uroczystościom towarzyszyło zwiedzanie wystawy fotograficznej zatytułowanej "Jan Paweł II na ziemi świętokrzyskiej” oraz występ zespołu „Ars Nova” z Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowcu.
Początki Kurozwęk, niegdyś niewielkiego miasteczka nad brzegiem doliny rzeki Czarnej, datuje się na 1246 r. Obecnie znane jest z wielu imprez kulturalnych i artystycznych, m.in.: koncertów muzyki dawnej „Muzyczne Perły Dawnego Rakowa”, festynu "Dziki Zachód w Kurozwękach” oraz kilkuhektarowego labiryntu od 7 lat wykonywanego w kukurydzy.
Muzeum Popielów w Pałacu Kurozwęckim, to jedno z bardzo nielicznych w Polsce prywatnych muzeów, będących świadectwem niegdysiejszej kultury materialnej i intelektualnej ziemiaństwa. Ocalałe ze spustoszeń wojennych, przechowywane z pietyzmem przez liczną rodzinę dzieła sztuki i rzemiosła artystycznego, książki i dokumenty udało się po latach zgromadzić.
Do najważniejszych eksponatów rangi europejskiej kurozwęckiego muzeum niewątpliwie należy Madonna z Dzieciątkiem z włoskiego quattrocenta pędzla florenckiego malarza Francesco Antonio Zacchi.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.