Kustosz franciszkanów w Ziemi Świętej odchodzi ze stanowiska
30 stycznia 2016 | 10:34 | ts (KAI) / br Ⓒ Ⓟ
Przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej, prawie 50-letni o. Pierbattista Pizzaballa odchodzi z funkcji pełnionej przez dwie kadencje.
Swoje doświadczenia podsumował w rozmowie z włoskim tygodnikiem katolickim „Famiglia Cristiana”.
Pochodzący z włoskiej Lombardii zakonnik jest drugim z najmłodszych kustoszów miejsc świętych w Ziemi Świętej w historii zakonu franciszkańskiego. Swój urząd objął w 2004 roku. Wcześniej, ten znający biegle język hebrajski franciszkanin, sprawował opiekę duszpasterską nad chrześcijanami hebrajskojęzycznymi w Jerozolimie.
Pierbattista Pizzaballa urodził się 21 kwietnia 1965 roku w Cologno al Serio w diecezji Bergamo. Studiował teologię w Rzymie i Jerozolimie; 15 września 1990 roku przyjął święcenia kapłańskie.
W wywiadzie dla „Famiglia Cristiana” o. kustosz pozytywnie ocenił stan dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. Podkreślił, że stosunki te są dziś dojrzalsze i silniejsze niż w przeszłości. „Wprawdzie nie zawsze się lubimy, ale bez wątpienia pozytywny jest fakt, że możemy powiedzieć to sobie bez urazy” – stwierdził franciszkanin.
Jego zdaniem życie codzienne chrześcijan w Izraelu toczy się nie bez trudności. Zakonnik zwrócił uwagę np. na krytyczną sytuację szkół chrześcijańskich w tym kraju oraz na ograniczenia i zagrożenia wynikające z utrzymującego się konfliktu między Izraelczykami a Palestyńczykami.
Franciszkanie opiekują się i zarządzają katolickimi miejscami kultu w Ziemi Świętej od 1350 roku. Kustodia Ziemi Świętej jest autonomiczną prowincją zakonu. Obecnie skupia blisko 300 zakonników z 39 krajów, a na jej czele stoi kustosz jako „strażnik góry Syjon”. Wybiera go generalat zakonu, a wybór ten musi zatwierdzić papież.
Obecność franciszkanów w miejscach świętych i ich zaangażowanie misyjne przyczyniły się do rozwoju Kościoła lokalnego. Umożliwiło to także odrodzenie Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy w 1847. Zakon angażuje się w duszpasterstwo pielgrzymów, utrzymuje szkoły i ośrodki opieki socjalnej, a także aktywnie uczestniczy w życiu miejscowej parafii.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.